نماد آخرین خبر

نگرانی آمریکا از اتحاد چین با بیگانگان فضایی!

منبع
مهر
بروزرسانی
نگرانی آمریکا از اتحاد چین با بیگانگان فضایی!

مهر/ نتايج بررسي‌هاي نيروهاي هوايي ارتش آمريکا نشان مي‌دهد که چين و ايالات متحده به شدت نگران تسخير فضا توسط طرف مقابل هستند.
اين بررسي که با همکاري مؤسسه هوافضاي چين صورت گرفته با هدف ترسيم تصويري از تصورات و برداشت‌هاي دو طرف از فعاليت‌هاي فضايي هر کشور انجام شده است.

بر اساس اين بررسي، آمريکا تسليحات ضد ماهواره چين را تهديدي بالقوه براي امنيت ملي خود مي‌داند و بيم دارد که مقامات پکن از قدرت نرم و ديپلماسي خود براي اتحاد با بيگانگان فضايي و تسلط بر فضا بهره بگيرند.

تحقيق مذکور همچنين نشان مي‌دهد که رقابت فضايي چين و آمريکا طي سال‌هاي آينده تشديد خواهد شد و عمق بيشتري خواهد يافت. از همين رو دو طرف اقدامات خود را براي شکل دادن به يک نظام بين‌المللي جديد که به نفع منافع ملي هر يک از دو طرف باشد، تشديد مي‌کنند.

پژوهش يادشده نشان مي‌دهد چيني‌ها الون ماسک و شرکت اسپيس ايکس وي را مدلي مي‌دانند که شرکت‌هاي فضايي چيني نيز بايد از آن تقليد کنند تا تسلط خود در فضا را در برابر رقيب آمريکايي افزايش دهند.

همچنين امريکايي‌ها چين را رقيبي نظامي در فضا مي‌دانند که پيشرفت برنامه‌هاي فضايي آن مي‌تواند چالش‌هاي اقتصادي، سياسي و نظامي براي کاخ سفيد به وجود آورد. چين تلاش دارد اين تصور را در سايرين ايجاد کند که از همکاري‌هاي فضايي با ديگر کشورها استقبال مي‌کند. اين کشور آمريکا را نيز در قالب مانعي براي همکاري‌هاي صلح آميز فضايي به تصوير مي‌کشد.

چين تلاش آمريکا براي تبيين دکترين نظامي، راه اندازي بازي‌هاي جنگي در فضا و تأسيس نيروي فضايي را اقدامي شريرانه براي تسلط بر فضا و محدودکردن دسترسي چين تصور مي‌کند. چين همچنين جنبه‌هاي نظامي فعاليت‌هاي فضايي خود را بسيار محدود مي‌داند. بنابراين مي‌توان تصور کرد که خصومت‌هاي فضايي دو کشور در آينده تشديد شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar