مهر/محققان در مطالعه اي جديد دريافتند مصرف متفورمين، داروي موثر در درمان ديابت، با روند کُندتر کاهش زوال شناختي و نرخ پايين تر زوال عقل مرتبط است.

اين تحقيق به سرپرستي دانشگاه نيو ساوت ولز در استراليا به مطالعه تغيير عملکرد شناختي ۱۰۳۷ استراليايي در رده سني ۷۰ تا ۹۰ سال در طول يک دوره ۶ ساله پرداخت.

محققان مشاهده کردند در بين تمام شرکت کنندگان مبتلا به ديابت نوع ۲، افرادي که متفورمين مصرف مي‌کردند در مقايسه با ساير افرادي که اين دارو را دريافت نمي‌کردند، روند زوال شناختي شأن به مراتب کُندتر بود و با ريسک کمتر زوال عقل روبرو بودند.

مطالعه همچنين نشان داد نرخ زوال در عملکرد شناختي در طول يک دوره ۶ ساله بين شرکت کنندگان مبتلا به ديابت نوع۲ که متفورمين مصرف مي‌کردند و شرکت کنندگاني که اين دارو را مصرف نمي‌کردند يکسان بود.

«کاترين ساماراز»، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي‌گويد: «بيماران مبتلا به ديابت نوع۲ به دليل عدم توانايي شأن در حفظ گلوکز خون در حد نرمال با احتمال بالاتر ابتلاء به زوال عقل روبرو هستند.»

وي در ادامه مي‌افزايد: «با افزايش سن، افراد مبتلا به ديابت ۶۰ درصد با ريسک بيشتر ابتلاء به زوال عقل مرتبط هستند.»

محققان اظهار داشتند که متفورمين نه تنها فوايد شناختي براي افراد مبتلا به ديابت نوع۲ دارد، بلکه مي‌تواند به افراد فاقد ديابت که در معرض خطر زوال شناختي هستند نيز کمک کند.

محققان معتقدند احتمالاً اين داروي ارزان قادر به پيشگيري از زوال شناختي در افراد مسن خواهد بود اگرچه بر انجام مطالعات بيشتر در اين زمينه تاکيد دارند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar