مجله ايلياد/ آسفالت در مکان‌هاي گرم و آفتابي يکي از منابع مهم آلودگي هوا به حساب مي‌آيد. به خاطر نوع ذرات آلوده‌کننده‌ي مضر متصاعد شده از آسفالت، آلودگي آسفالت حتي مي‌تواند از آلودگي‌هاي ناشي از وسايل حمل و نقل بنزيني و گازوئيلي نيز جدي‌تر باشد.

محققين دانشگاه ييل آمريکا، با قرار دادن نمونه‌هاي آسفالت در يک کوره‌ي بسته و مطالعه‌ي انتشارات ناشي از آن به بررسي آلودگي‌هاي ممکن آسفالت پرداخته‌اند. آن‌ها آسفالت را در معرض دماهاي بين ۴۰ تا ۲۰۰ درجه‌ي سانتي‌گراد قرار دادند و دريافتند که اگر دما از ۴۰ تا ۶۰ درجه افزايش پيدا کند، انتشارات ناشي از آسفالت دو برابر مي‌شود. در تابستان کاليفرنيا دماي معمول آسفالت حدود ۶۰ درجه‌ي سانتي‌گراد است.

دکتر «درو جنتنر» از دانشگاه ييل، مي‌گويد: «بسياري از انتشارات ناشي از آسفالت مي‌توانند طي واکنش با هوا تشکيل آيروسل‌هاي ثانويه‌اي بدهند که به خاطر ريز بودن بيش از حد، خطرناک‌ترين نوع آلودگي براي سلامت انسان محسوب مي‌شوند.»

تابش نور خورشيد بر روي آسفالت نيز مي‌تواند انتشارات مضري را در پي داشته باشد. تحت شرايط کنترل شده‌ي آزمايشگاهي، نور خورشيد توانسته تا ۳۰۰ درصد انتشارات آسفالت را افزايش دهد.

از آنجا که روزبه‌روز بر تعداد خودروهاي برقي افزوده مي‌شود و مصرف سوخت‌هاي فسيلي در وسايل حمل و نقل کاسته مي‌شود، در واقع آلودگي ناشي از اين وسايل در حال کاهش است. با اين حال به ادعاي محققين، آلودگي ناشي از آسفالت مي‌تواند رو به افزايش نهد، زيرا تغييرات اقليمي باعث بروز دماهاي بالاتري شده و نور خورشيد نيز اثر آن‌را مضاعف مي‌کند. جنتنر مي‌گويد: «کلان‌شهرها به خاطر تغييرات اقليمي در حال تجربه‌ي دماهاي بالاتري هستند. ما سياستگذار نيستيم، ولي تاکيد مي‌کنيم که بايد به اثر آلودگي‌هاي ناشي از آسفالت بر سلامت جوامع، نگاه ويژه‌اي شود.»

در سال‌هاي اخير، تحقيقاتي در زمينه‌ي جلوگيري از آلودگي‌هاي ناشي از آسفالت انجام شده که به پوشش سرد پياده‌رو معروف هستند. در اين پروژه تمرکز بر روي راه‌هايي براي کاهش تجمع گرما است. به‌عنوان مثال، مي‌توان از پوشش‌هايي استفاده کرد که با سرد کردن سطح آسفالت از انتشارات مضر آن نيز جلوگيري شود.

نتايج اين مطالعه در مجله‌ي Science Advances به چاپ رسيده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar