نماد آخرین خبر

توسعه هوش مصنوعی که نارسایی قلبی را پیش‌بینی می‌کند

منبع
ديجياتو
بروزرسانی
توسعه هوش مصنوعی که نارسایی قلبی را پیش‌بینی می‌کند

ديجياتو/ يکي از راه‌هايي که پزشکان مي‌توانند نارسايي قلبي را پيش‌بيني کنند، وجود مايع اضافه درون ريه‌ها است. حالا محققان دانشگاه MIT هوش مصنوعي توسعه داده‌اند که در اين زمينه به متخصصان کمک مي‌کند.

اين پژوهش توسط بخش «آزمايشگاه علوم رايانه و هوش مصنوعي» (CSAIL) اين دانشگاه صورت گرفته که يکي ديگر از پيشرفت‌ها در حوزه پزشکي محسوب مي‌شود. به لطف پيشرفت فناوري، ابزارهاي هوش مصنوعي مي‌توانند با مشاهده تصاوير پزشکي تغييرات در شرايط افراد را تشخيص دهد، موضوعي که شايد براي پزشکان غيرممکن باشد.

براي مثال هوش مصنوعي مي‌تواند با مشاهده تصاوير سي‌تي اسکن، سرطان را تشخيص دهد يا اينکه چندين سال پيش از وقوع آلزايمر، آن را پيش‌بيني کند. حالا در جديدترين تلاش، پژوهشگران براي پيش‌بيني نارسايي قلبي به کمک پزشکان مي‌آيند.

پزشکان از تصاوير پرتو ايکس براي ارزيابي ميزان مايع موجود در ريه بيماران در معرض خطر نارسايي قلبي استفاده مي‌کنند. در موارد شديد پزشکان با «ادم ريه» مواجه مي‌شوند و سپس بايد براي بيماران درماني را درنظر بگيرند. اين روش يک مشکل دارد که آن نياز به دقت بالا است و شايد پزشکان با تشخيص اشتباه، برنامه‌هاي درماني نامناسب تجويز کنند.

تيم دانشگاه MIT براي آموزش هوش مصنوعي خود، از بيش از ۳۰۰ هزار تصوير پرتو ايکس استفاده کرده و گزارش‌هاي مربوط به آن‌ها توسط راديولوژيست‌ها نوشته شده‌اند. اين آموزش شامل توسعه قوانين زباني خاصي براي اطمينان از تحليل مداوم داده‌ها در ميان شمار بالايي از نمونه‌ها مي‌شود.

اين تيم براي آزمايش الگوريتم يادگيري ماشيني خود تصاوير پرتو ايکس را تحليل کرده و آن‌ها را بر اساس ميزان شدت ادم دسته‌بندي کرده که شامل ۰ به معناي سالم و ۳ به معناي بسيار بد مي‌شود. اين الگوريتم توانست در بيش از نيمي از مواقع به درستي سطح ادم را تشخيص دهد که البته در ۹۰ درصد مواقع به درستي پرونده‌هاي سطح ۳ را تشخيص داد.

محققان MIT اميدوارند که اين ابزار به پزشکان در مديريت مشکلات قلبي کمک کند، البته جمع شدن آب در ريه مي‌تواند نشان‌دهنده مشکلات ديگري مانند نارسايي کليه نيز باشد. با توجه به اين موضوع مي‌توان الگوريتم را براي بيماري‌هاي ديگر نيز آموزش داد. در حال حاضر پژوهشگران به دنبال ادغام اين ابزار در اورژانس يکي از بيمارستان‌هاي «بوستون» هستند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar