نماد آخرین خبر

نتایج یک پژوهش جدید: مهارت‌های محاسباتی زنان دست کمی از مردان ندارد

منبع
ديجياتو
بروزرسانی
نتایج یک پژوهش جدید: مهارت‌های محاسباتی زنان دست کمی از مردان ندارد

ديجياتو/ وقتي صحبت از مهارت‌هاي فني و فعاليت‌هاي مربوط به حوزه فناوري به ميان مي‌آيد، برخي تصور مي‌کنند که مردان عملکرد قوي‌تري نسبت به زنان از خود نشان مي‌دهند. نتايج تحقيقات جديد نشان مي‌دهد که زنان از نظر مهارت و تخصص در حوزه ديجيتال، دست کمي از مردان ندارند ولي به دليل ضعف اعتماد به نفس، مهارت‌هاي فني خود را باور ندارند.
در يک مطالعه آماري، تعدادي زن و مرد با توانمندي کم، متوسط و بالا در کار کردن با لپ‌تاپ، تبلت و گوشي هوشمند مورد بررسي قرار گرفتند. از شرکت کنندگان خواسته شد تا در حالت نشسته، ايستاده و در حال حرکت با دستگاه‌هاي مختلف، کارهايي را که از آنها خواسته مي‌شود، انجام دهند. سرعت عمل و دقت در انجام کارهاي شرکت کنندگان مورد بررسي قرار گرفت تا ميزان مهارت و سرعت عمل هر کدام مشخص شود.
  
نتايج بررسي جالب توجه بود. عملکرد مردان و زنان از نظر مهارت و سرعت عمل برابر بود. مردان تنها در يک آزمون توانستند عملکرد کمي بهتر از زنان از خود نشان دهند.
76.3 درصد مردان در مقابل 64 درصد زنان، در تست کار کردن با تبلت در حالت نشسته توانسته بودند تست را با موفقيت به پايان برسانند. در بقيه تست‌ها نتايج تست سرعت عمل و پاسخ دهي به درخواست‌هاي مربوطه در کار کردن با دستگاه‌هاي مختلف در بين زنان و مردان نتايج يکساني را نشان مي‌داد.

اين نتايج آماري با آنچه در واقعيت ديده مي‌شود، تفاوت‌هاي فاحشي دارد. در عمل، زنان به دليل ضعف اعتماد به نفس باور ندارند که در حوزه فناوري چيزي کمتر از مردان ندارند. نتايج آزمون نشان مي‌دهد که در تمامي تست‌ها زنان شرکت کننده از ضعف اعتماد به نفس چشمگيري برخوردار بودند. با وجودي که از نظر عملکرد و نتيجه نهايي، زنان و مردان وضعيت مشابه و يکساني داشتند ولي زنان اين تست‌ها را در شرايطي که اعتماد به نفس کافي نداشتند، انجام مي‌دادند.
  
با توجه به کمبود نيروي انساني و متخصص در حوزه‌هاي فناوري در سراسر دنيا، چنين بررسي‌هايي از اهميت بالايي برخوردار است. اگر زنان باور نداشته باشند که عملکردي نه تنها کمتر، بلکه برابر با مردان دارند، 50 درصد نيروي کار متخصص در چنين حوزه‌هايي مي‌‌تواند چرخ اقتصاد حوزه فناوري را با جهشي بزرگ مواجه کند.

ضعف اعتماد به نفس در زنان تنها به حوزه فناوري ختم نمي‌شود. نتايج مطالعه آماري ديگري روي دانشجويان يک دانشگاه نيز نشان داد که هر دو گروه از نظر حل مسائل پيچيده رياضي عملکرد مساوي و برابر داشتند ولي اين بار نيز دانشجويان دختر، باور داشتند که عملکرد خوبي از خود نشان نداده‌‌اند و در آن آزمايش نيز ضعف اعتماد به نفس آنها به خوبي به چشم مي‌خورد.
با وجودي که در سال‌هاي اخير شکاف جنسيتي بسيار کمتر شده، ولي هنوز حتي زنان متخصص در سراسر دنيا از ضعف اعتماد به نفس رنج مي‌برند. موضوعي که مي‌تواند آنها را در بسياري از کارها عقب بيندازد.

تحقيقات نشان مي‌دهد که در حوزه مهارت‌هاي فني اين ضعف اعتماد به نفس بيشتر از حوزه مهارت‌هاي غير فني خود را نشان مي‌دهد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره