نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
علم و تکنولوژی

تولید دومین واکسن پرفروش دنیا به دست دانشمندان ایرانی

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
تولید دومین واکسن پرفروش دنیا به دست دانشمندان ایرانی

باشگاه خبرنگاران/ ايران بعد از ۳۰  سال توانسته واکسني را در داخل کشور توليد کند که در پيشگيري و درمان سرطان دهانه رحم موثر است. 

بايد بدانيد اغلب سرطان‌هاي دهانه رحم با ويروس پاپيلوماي انساني يا hpv ارتباط دارند که در حقيقت نوعي بيماري عفوني منتقل شونده از راه رابطه جنسي است. البته به دليل کشف واکسني براي پيشگيري و کنترل اين نوع عارضه در سراسر جهان، ديگر نگراني‌هاي زيادي در اين باره وجود ندارد.

مصطفي قانعي رئيس کميته علمي ستاد مقابله با کرونا و دبير ستاد زيست بوم فناوري در خصوص واکسن توليد شده براي درمان سرطان دهانه رحم  اظهار کرد: واکسن توليد شده، دومين واکسن پرفروش دنياست که در ايران هزينه کل واردات آن  ۵ ميليون دلار بوده است.

او گفت: دليل واردات کم  اين واکسن، بالا بودن قيمت آن  است. زماني که ارز ۱۰۰۰ تومان بود قيمت اين نوع واکسن ۲۰۰ هزارتومان بود ولي شرايط فعلي بسيار متفاوت تر از قبل خواهد بود. در چنين مواقعي به دليل کمبود واکسن افراد مجبور مي‌شدند که  آزاد خريداري کنند يا فرد با مشورت  پزشک بايد واکسن مورد نظر را تزريق مي‌کرد.

توليد واکسن

قانعي افزود: اين نوع واکسن اثر دو جانبه‌اي براي همه افراد ايجاد خواهد کرد؛ يکي به دليل هزينه‌هاي زياد آن و دليل دوم آن هم اين است که اگر کشور اين نوع واکسن ها را وارد نکند، با افزايش سرطان دهانه رهم در بين افراد مواجه خواهد شد. با وجود اين تفکرات شرکت دانش بنيان نيواد فارمد تصميم برتوليد اين نوع واکسن کرد. اما در حال حاضر  اتفاق خوبي که افتاده اين است که تمام افرادي که در کشور خودمان مقيم هستند مي توانند از توليدات داخلي خودمان استفاده کنند و همچنين قيمت اين نوع واکسن در کشور  ۶۰ درصد قيمت‌هاي خارجي است و دسترسي به آن راحت‌تر خواهد بود. اگر کشور اين نوع واکسن را در برنامه واکسيناسيون خود قرار دهد تمام افراد حتي آقايان هم مجبور به زدن آن مي شوند.

او بيان کرد: اگر ما توليدات داخلي داشته باشيم ديگر مشکلات ارزي نخواهيم داشت؛ البته بايد بدانيد که ايران بعد از سال‌ها براي اولين بار توانست اين نوع واکسن را توليد کند. واکسن‌هاي ديگري براي بيماري‌هاي مختلف وجود داشته، اما اين نوع واکسن براي اولين بار در ايران توليد شده که حتي مردان هم مي توانند  از آن استفاده کنند.

علي مطلق رئيس اداره سرطان وزارت بهداشت اظهار کرد: يکي از راه‌هايي که براي درمان سرطان دهانه رحم وجود دارد استفاده از واکسن hpv است.نزديک به ۱۰۰ درصد موارد سرطان دهانه رحم در اثر آلودگي به عفونت hpv ايجاد مي‌شود. اين واکسن هم سال هاست که در بسياري از کشور‌ها استفاده مي‌شود.

واکسن سرطان دهانه رحم

او افزود:اثربخشي اين واکسن ثابت شده و سازمان جهاني بهداشت هم آن را تاييد کرده است. در ايران هم توليد اين واکسن به صورت آزمايشي مورد استفاده قرار گرفته و مراحل کارآزمايي باليني خود را طي کرده و قرار است در يکي از نواحي کشور به صورت آزمايشي به کار گرفته شود و در صورت پاسخ مثبت به طور گسترده از آن استفاده کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar