نماد آخرین خبر

برنده نوبل پزشکی ۲۰۲۰: تمام تمرکزم روی کروناویروس است

منبع
ايسنا
بروزرسانی
برنده نوبل پزشکی ۲۰۲۰: تمام تمرکزم روی کروناویروس است

ايسنا/ "چارلز رايس"، از برندگان نوبل پزشکي ۲۰۲۰ در مصاحبه خود به صحبت در مورد کروناويروس پرداخت و اظهار داشت که کروناويروس، روش انجام گرفتن پژوهش‌هاي علمي را تحت تاثير خود قرار داده است.
 "آدام اسميت"(Adam Smit) از سايت "نوبل پرايز" (nobelprize)، مصاحبه‌اي را با "چارلز رايس"(Charles Rice) از برندگان نوبل پزشکي 2020 انجام داد.

اسميت: با چارلز رايس صحبت مي‌کنم؟
رايس: بله.

اسميت: بردن جايزه نوبل را به شما تبريک مي‌گويم پروفسور. 
رايس: من واقعا شگفت‌زده هستم. وقتي چنين تماسي را بدون اين که انتظار آن را داشته باشيد دريافت مي‌کنيد، نمي‌دانيد که بايد چه حرفي بزنيد. اين واقعا شگفت‌انگيز است. البته من در مورد حقيقت پژوهش صحبت نمي‌کنم زيرا هپاتيت مدت‌هاست که کشف شده و من و مايکل و هاروي را پيش از اين به تعجب واداشته است. اين پژوهش، لياقت اعتبار بخشيدن را دارد. من باور دارم که اين پژوهش، نماينده‌اي براي بررسي‌هايي است که ويروس‌شناسان تاکنون انجام داده‌اند و در اين پژوهش نيز نقش داشته‌اند.

اسميت: ديدن اين زنجيره پژوهشي و انتقال اطلاعات گروه‌هاي گوناگون پژوهشگران به يکديگر، واقعا زيباست.
رايس: بله. در واقع کار کردن با چنين جامعه‌اي، لذت‌بخش است. اعضاي اين جامعه در تقسيم ايده‌هاي خود با ديگران بسيار دست و دلباز بوده‌اند و اين نتايج در نهايت، به ارائه داروهايي ختم شده‌اند که بسيار موثر هستند. ما هنوز براي اطمينان از اين که همه با اين داروها درمان مي‌شوند، با چالش‌هايي رو به رو هستيم. به نظرم، اين يک موفقيت براي همه گروه‌هاي علمي است و مي‌تواند نمونه خوبي براي بررسي‌هايي باشد که در مورد همه‌گيري کروناويروس انجام مي‌شوند و به گروه‌هاي پژوهشي که روي اين ويروس کار مي‌کنند، کمک کند. من اميدوارم که اين پژوهش بتواند به کنترل همه‌گيري کروناويروس نيز کمک کند و به نظرم، تاثير آن بر کنترل همه‌گيري، بسيار جالب خواهد بود.

اسميت: به نظر مي‌رسد که اخيرا در "دانشگاه راکفلر" در مورد اين موضوع، بررسي‌هاي زيادي داشته‌ايد.
رايس: بله همين طور است و به نظرم موضوع جالبي است؛ زيرا کروناويروس در حال حاضر و به خصوص براي ويروس‌شناسان، به يک اولويت تبديل شده است. ما در همين هفته، مشغول آماده کردن مقالاتي هستيم که اميدواريم بتوانند اطلاعاتي در مورد برخي از جنبه‌هاي کروناويروس ارائه دهند. ما زمان زيادي را در اين ماه، به بررسي کروناويروس اختصاص داده‌ايم. فعاليت‌هايي که در سراسر جهان در مورد کروناويروس انجام مي‌شوند، واقعا نفس‌گير هستند و روش انجام گرفتن فعاليت‌هاي علمي را تغيير مي‌دهند و مشخص مي‌کنند که اگر پژوهشگران با يکديگر همکاري داشته باشند، مي‌توانند چه کارهايي را انجام دهند.

اسميت: به نظر مي‌رسد که جايزه نوبل اغلب موجب حواس‌پرتي در مورد ادامه کار مي‌شود و حدس مي‌زنم توجه به اين موضوع مخصوصا در مورد پژوهش شما مهم باشد. 

رايس: بله. حدس من هم اين است که دريافت نوبل اغلب موجب حواس‌پرتي در مورد پژوهش شده است. فکر مي‌کنم بايد يک ايميل به گروه پژوهشي بفرستم و به آنها يادآوري کنم که کار بررسي را ادامه دهند.

اسميت: شناسايي دوباره ويروس‌ها، يک پيشرفت براي همه ويروس‌شناساني به شمار مي‌رود که در سراسر جهان مشغول پژوهش هستند.
رايس: بله. يکي از کارهايي که بايد انجام دهيم اين است که کار خود را پس از دريافت جايزه نيز دنبال کنيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar