نماد آخرین خبر

شباهت مکانیسم مرگ سلول‌های عصبی در آلزایمر، دیابت و اختلال دوقطبی

منبع
ايسنا
بروزرسانی
شباهت مکانیسم مرگ سلول‌های عصبی در آلزایمر، دیابت و اختلال دوقطبی

ايسنا/ عضو هيئت علمي پژوهشگاه رويان از اشتراک مکانيسم‌ مرگ سلول‌هاي عصبي در آلزايمر، ديابت و اختلال دو قطبي خبر داد و احتمال داد اگر درماني براي آلزايمر عليه اين پروتئين خاص يافت شود، ممکن است به ديابت و اختلال دوقطبي نيز قابل تعميم باشد.

دکتر کوروش شاه‌پسند درباره نتيجه‌ يکي از آخرين تحقيقات خود و همکارانش، گفت: ما به داده‌هاي جديدي مبني بر اين که مکانيسم مرگ سلول‌هاي عصبي در آلزايمر، ديابت و اختلال دوقطبي مشترک است و عامل مرگ آن‌ها يکسان است، دست يافتيم.

وي درباره‌ عامل مرگ اين سلول‌هاي عصبي، گفت: عامل مرگ آن‌ها حالت خاصي از پروتئيني به نام تائو است که در شرايط آلزايمري دچار تغييرات غيرطبيعي و در نهايت موجب مرگ سلول‌هاي عصبي مي‌شود. در شرايط استرسي ديابت و اختلال دوقطبي نيز همين وضعيت براي پروتئين تائو رخ مي‌دهد و همان حالتي را به خود مي‌گيرد که موقع آلزايمر به آن دچار مي‌شود.

عضو هيئت علمي پژوهشگاه رويان بيان کرد: پيش‌بيني مي‌کنيم اگر درماني براي آلزايمر عليه اين پروتئين خاص يافت شود، ممکن است به ديابت و اختلال دوقطبي نيز قابل تعميم باشد.

شاه‌پسند درباره‌ وضعيت فعلي داروي آلزايمر که پيش‌تر اعلام شد در سطح آزمايشگاهي به دست آمده است، گفت: هنوز کارآزمايي‌ باليني دارويي که در سطح آزمايشگاهي به درمان آلزايمر پاسخ مثبت داده بود، آغاز نشده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar