نماد آخرین خبر

تولید پارچه‌های بی‌بافت آنتی باکتریال برای حذف کرونا ویروس

منبع
ايسنا
بروزرسانی
تولید پارچه‌های بی‌بافت آنتی باکتریال برای حذف کرونا ویروس

ايسنا/ اميرحسين بختياري، مديرعامل اين شرکت فناور با بيان اينکه شيوع جهاني ويروس کرونا کليه شرکت‌هاي توليدکننده اسپان باند را به‌سمت توليد منسوجات پزشکي و بيمارستاني سوق داده است، گفت: با توجه به اينکه از دو سال و نيم قبل تحقيقات و بررسي‌هاي لازم جهت توليد محصول با خواص آنتي‌باکتريال و ضدويروس جهت مصارف پزشکي در مجموعه ما شروع شده بود، با ظهور ويروس کرونا تيم تحقيق و توسعه شرکت به فرايند موجود سرعت بيشتري داد که خوشبختانه پس از آزمايش‌ها و تلاش‌هاي مستمر نيروهاي متخصص اين شرکت، به توليد منسوج نبافته با خاصيت ضدميکروب دست پيدا کرديم.

وي اين فناوري را موجب نابودي درصد بالايي از ميکروارگانيسم‌ها دانست و اظهار کرد: موفق شديم کليه استانداردها و آزمايش‌هاي ايمني و اثربخشي را با پياده‌سازي الزامات مندرج در استاندارد پشت سر گذاشته و گواهي‌نامه‌هاي مربوطه را دريافت کند، ضمن آنکه موفق شديم پروانه ساخت و توليد محصولاتي از قبيل ماسک جراحي نانو آنتي ‌باکتريال، البسه غير استريل نانوآنتي‌باکتريال و  زيرانداز بيمار نانوآنتي‌باکتريال را از اداره کل تجهيزات پزشکي دريافت کنيم.

بختياري اضافه کرد: ما گواهي نانومقياس ستاد نانو را نيز دريافت کرده‌ايم. همچنين مجوز توليد ساک دستي نانوآنتي‌باکتريال و زيرانداز مسافرتي نانوآنتي‌باکتريال و ست ملحفه و روبالشي نانوآنتي‌باکتريال را نيز دريافت کرده‌ايم و در حال حاضر تلاش و تحقيقات گروه تحقيق و توسعه ادامه دارد.

مديرعامل اين شرکت ابراز اميدواري کرد که در آينده‌ نزديک به پاس زحمات کادر درماني کشور منسوج نبافته‌اي که کرونا را نابود کند تحويل جامعه پزشکي داده مي‌شود و در مرحله دوم به عموم مردم ارائه کنيم.

به گفته وي منسوجات بي‌بافت (Nonwoven fabrics) نوعي از پارچه است که الياف جدا از هم به‌صورت عنکبوتي يا به‌صورت مستقيم و موازي و يا به‌صورت رندم جهت داده و در هم آميخته مي‌شوند و بر روي آن‌ها عمليات اتصال انجام مي‌شود. ماسک‌ها، پادري‌ها، ايزوگام، انواع عايق‌ها و کاغذهاي ديواري انواعي از منسوجات بي‌بافت هستند.

يکي از انواع پارچه بي‌بافت، اسپان باند است که از جنس پلي‌پروپيلن ساخته مي‌شود و با نام پارچه يک‌بار مصرف يا بي‌بافت نيز شناخته مي‌شود. اين پارچه در ضخامت‌ها و وزن‌هاي مختلفي ساخته مي‌شود. اين پارچه کاربردهاي فراواني مانند چاي کيسه‌اي، ساک دستي پارچه‌اي، صافي‌هاي صنعتي و صنايع بسته‌بندي و کاور دارد.

بر اساس اعلام ستاد نانو، منسوجات توليدشده از اسپان باند، پس از مصرف دور انداخته مي‌شوند و با توجه به کاربرد گسترده اين منسوجات در مصارف صنعتي، امکان انتقال ميکروب‌ها و آلودگي‌ها به خارج از محل مصرف توسط اين نوع پارچه وجود دارد. استفاده از نانوذرات در ساختار داخلي اسپان باند منجر به ايجاد خاصيت آنتي‌باکتريال در آن شده و امکان استفاده در کاربردهاي صنعتي و کاربردهاي روزمره در تماس با ميکروب‌ها را فراهم مي‌کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar