نماد آخرین خبر

سردرد؛ درد مشترک بیماران مبتلا به Covid-19

منبع
شفقنا
بروزرسانی
سردرد؛ درد مشترک بیماران مبتلا به Covid-19

شفقنا/ ويروس کرونا مي تواند بر روي هر قسمت از بدن، از ريه ها تا قلب و حتي مغز تأثير بگذارد. در حقيقت، تحقيقات بيشتر و بيشتري در مورد حساسيت مغز به Covid-19 انجام شده است. و تحقيقات جديد اين واقعيت را برجسته کرده است که سر درد يکي از شايعترين دردهايي است که مردم مي توانند علامت عصبي در ارتباط با ويروس داشته باشند. 

 اين مطالعه شامل ۵۰۹ بيمار ويروسي کرونا در بيمارستان هاي مختلف پزشکي شمال غربي در منطقه شيکاگو بود. محققان دريافتند که تقريباً ۳۸ درصد از اين بيماران در دوره اي از سير بيماري خود دچار سردرد شده اند. طبق يافته هاي آنها ، کساني که Covid-19 شديد دارند بيشتر دچار اين علامت عصبي مي شوند.

محققان همچنين دريافتند که ۸۲ درصد از بيماران بستري شده بعلت ويروس کرونا در برخي از مراحل بيماري خود علائم عصبي را تجربه کردند، چه در زمان شروع علائم و چه در هنگام بستري شدن در بيمارستان.

 تنها در حدود ۴۳ درصد علائم عصبي را در ابتداي بيماري خود تجربه کردند، در حالي که تقريباً ۶۳ درصد اين علائم را در بيمارستان تجربه کردند. بنابراين، سردرد – به عنوان يکي از رايج ترين علائم COVID مغز و اعصاب – مي تواند به معني پيشرفت پرونده بيمار در بيمارستان باشد.

در اين مطالعه آمده است که بيماران با تظاهرات عصبي بيشتر در بيمارستان بستري شدند. محققان همچنين نتيجه گرفتند که انسفالوپاتي در بيماران بستري با COVID ‐ ۱۹ با نتيجه عملکرد بدتري همراه است و ممکن است اثرات ماندگاري داشته باشد.”

انسفالوپاتي اصطلاحي کلي براي بيماري مغز، آسيب يا سو عملکرد است. طبق اين مطالعه، در نهايت ۳۲ درصد از بيماران بستري در بيمارستان با اين عملکرد مغزي تغيير يافته مواجه شده اند – که اغلب به عنوان سردرد بروز مي کند.

در پايان، بيش از دو سوم بيماراني که عملکرد مغز آسيب ديده را تجربه کرده اند، قادر به مراقبت از خود براي روزها پس از ترک بيمارستان نبودند. از طرف ديگر، ۹۰ درصد از بيماراني که به انسفالوپاتي مبتلا نشده اند، پس از ترخيص قادر به مراقبت از خود بوده اند.


به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar