نماد آخرین خبر

حقایقی جالب درباره شیوع ویروس کرونا در هواپیما

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
حقایقی جالب درباره شیوع ویروس کرونا در هواپیما

باشگاه خبرنگاران/ با آغاز همه گيري کرونا، بيشتر کسب و کار‌هاي جهان تحت تاثير اين امر قرار گرفته است. با ناتواني دولت‌ها در مديريت و کنترل شيوع ويروس، اعمال قوانين و محدوديت‌هاي اجتماعي باعث شد بخش گردشگري و کسب و کار‌هاي مرتبط با آن بيشترين آسيب را ببينند.

با اين حال، هنوز هم افرادي هستند که باوجود توصيه‌هاي بهداشتي بخواهند به مسافرت بروند. استفاده از سيستم حمل و نقل عمومي يکي از شايع‌ترين مکان‌ها براي انتقال کوويد ۱۹ در ميان افراد است زيرا در سيستم حمل و نقل عمومي شمار زيادي از افراد در يک محيط بسته و براي مدت زمان قابل توجهي قرار مي‌گيرند و افراد نمي‌توانند فاصله گذاري اجتماعي را رعايت کنند.

استفاده از سيستم حمل و نقل هوايي نيز از اين قاعده مستثني نيست. با اين وجود، تحقيقات جديد ابعاد ديگري از اين موضوع را نشان داده  است.

تحقيقات جديد دانشمندان استراليايي نشان مي‌دهد افرادي که در هواپيما روي صندلي‌هاي کنار پنجره مي‌نشينند احتمال آنکه به ويروس کرونا مبتلا شوند بسيار بيشتر از ساير مسافران است.

متخصصان با بررسي و تحليل مسافران شرکت هوايي کانتاس، بزرگترين خطوط هوايي استراليا در ماه مارس اعلام کردند: برخلاف تحقيقات قبلي که خطر ابتلا به کرونا در مسافران نزديک به راهروي هواپيما را بيشتر مي‌دانست، تحقيقات ما نشان داد کساني که در نزديکي پنجره مي‌نشينند احتمال بيشتري دارد که به کوويد ۱۹ مبتلا شوند.

همچنين اين تحقيقات نشان داد افرادي که در صندلي‌هاي وسط هواپيماي ايرباس ۳۳۰ مي‌نشينند احتمال آنکه به کرونا مبتلا شوند بيشتر از کساني است که در صندلي‌هاي انتهايي هواپيما مي‌نشينند.

دانشمندان دانشگاه استرالياي غربي تاکيد کردند: البته صندلي که افراد در طول پرواز بر روي آن مي‌نشينند يکي از عوامل دخيل در خطر ابتلا به کوويد ۱۹ است. يکي از مهمترين عوامل در اين زمينه مقدار زماني که است که پرواز به طول مي‌انجامد. مشخصاً هر چه زمان پرواز طولاني‌تر باشد، احتمال شيوع ويروس به ديگران نيز به همان نسبت بيشتر مي‌شود.

دانشمندان مي‌گويند افراد بايد تا حد ممکن از انجام سفر‌هاي غيرضروري در ايام شيوع ويروس کرونا خودداري کنند و در صورت سفر با هواپيما حتما در طول سفر از ماسک استفاده کنند.

استراليا يکي از موفق‌ترين کشور‌هاي جهان در مديريت و کنترل ويروس کرونا است. تاکنون ۲۷ هزار نفر در اين کشور به کوويد ۱۹ مبتلا و از اين ميان کمتر از ۹۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar