نماد آخرین خبر

کشف شواهدی از انفجار‌های کیهانی در اعماق دریا

منبع
مجله ايلياد
بروزرسانی
کشف شواهدی از انفجار‌های کیهانی در اعماق دریا

مجله ايلياد/ شواهدي که در رسوبات اعماق دريا کشف شده است، يکي از رازهاي فضاي اطراف منظومه‌ي شمسي را برملا کرده است. پروفسور «آنتون والنر» از دانشگاه ملي استراليا، سرپرست مطالعه‌اي بوده است که در آن ثابت شده زمين در ۳۳،۰۰۰ سال گذشته در حال عبور از ابري حاوي گرد و خاک راديواکتيو بوده است.

پروفسور والنر مي‌گويد: «اين ابرها مي‌توانند بقاياي انفجارهاي ابرنواختري بوده باشند؛ انفجار فوق پرنور ستارگان.»
محققين با استفاده از طيف‌سنج فوق حساس موجود در تاسيسات شتاب‌دهنده‌ي يون‌هاي سنگين استراليا موسوم به «HIAF» به بررسي چندين نمونه از رسوبات متعلق به ۳۳،۰۰۰ سال پيش پرداخته‌اند. آن‌ها رد واضح ايزوتوپ آهن ۶۰ را پيدا کرده‌اند. اين ايزوتوپ زماني شکل مي‌گيرد که ستاره‌اي منفجر شده و ابرنواختر تشکيل دهد.

آهن ۶۰ راديواکتيو است و طي ۱۵ ميليون سال، به‌طور کامل واپاشي انجام مي‌دهد، بنابراين اگر آهن ۶۰ روي زمين يافت شود، بايد متعلق به زمان‌هايي بسيار نزديک‌تر از ۴.۶ ميليارد سال عمر زمين باشد. به اين ترتيب، مي‌توان اطمينان حاصل کرد که آهن ۶۰ موجود بر روي زمين در اثر شکل‌گيري ابرنواخترها در سال‌هاي اخير ايجاد شده است.


پروفسور والنر در گذشته اثراتي از آهن ۶۰ را پيدا کرده بود که تاريخ آن به ۲.۶ و ۶ ميليون سال پيش بازمي‌گشت. اين کشفيات نشان مي‌داد که زمين در آن زمان‌ها در حال عبور از ابر يک ابرنواختر بوده است. دانشمندان دريافتند که زمين هزاران سال گذشته را در حال عبور از ابر متراکم‌تري از گرد و خاک به نام ابر «LIC» بوده، ولي منشاء اين ابر مشخص نيست. به همين خاطر، به فکر جستجوي بيشتر به دنبال اثرات آهن ۶۰ با تاريخ‌هاي جديدتر بودند. بررسي‌ها آن‌ها نشان داد که در رسوبات اعماق درياها مي‌توان شواهد مربوط به آهن ۶۰ جديدتر را پيدا کرد.

بايد اذعان داشت که اين کشف جديد، باعث بروز سوالات جديدتري در مورد منظومه‌ي شمسي نيز شد. به عنوان مثال؛
ابري که زمين در حال عبور از آن است در اثر چه چيزي تشکيل شده است؟ ابرنواختر؟
چرا آهن ۶۰ با اين مقدار زياد در فضاي اين ابر وجود دارد؟

پروفسور والنر مي‌گويد: «شايد اين ابر متعلق به ابرنواختري باشد که تاريخ آن به خيلي عقب‌تر برمي‌گردد و ما تنها اثرات آن‌را مي‌بينيم. بايد اطلاعات بيشتري به‌دست بياوريم تا بتوانيم نظر قطعي بدهيم.»

نتايج اين يافته‌ها در مجله‌ي آکادمي ملي علوم آمريکا منتشر شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar