نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
علم و تکنولوژی

ویروس کرونا به عینک، هندزفری و ساعت می‌چسبد

منبع
سيناپرس
بروزرسانی
ویروس کرونا به عینک، هندزفری و ساعت می‌چسبد

سيناپرس/ از آنجا که علاوه بر راه تنفسي، ويروس کرونا از طريق مخاط بيني، چشم و دهان و يا لمس سطوح منتقل مي شود، عينک آفتابي، هندزفري، ساعت مچي و ديگر وسايل مورد استفاده روزمره بايد مرتب ضدعفوني شوند.
 
يکي از سئوالاتي که از زمان شيوع کروناويروس مطرح است اين است که آيا ممکن است ويروس کرونا به عينک آفتابي، هندزفري، ساعت مچي و ديگر وسايل مورد استفاده روزمره بچسبد و منجر به ابتلا شود؟ چطور آنها را ضدعفوني کنيم تا صدمه نبينند؟

از آنجا که علاوه بر راه تنفسي، ويروس کرونا از طريق مخاط بيني، چشم و دهان و يا لمس سطوح آلوده و سپس تماس دست با بيني، چشم يا دهان منتقل مي شود، رعايت بهداشت فردي و عمومي بسيار توصيه شده است.
وسايلي مانند عينک، ساعت و غيره که هر روز ممکن است آنها را به همراه داشته باشيم جزو لوازمي هستند که ما روزانه بارها و بارها از آن‌ها استفاده مي‌کنيم.

بنابراين اگر اين لوازم توسط يک فرد مبتلا لمس شده باشند و يا روي يک سطح آلوده قرار بگيرند با توجه به اينکه ويروس مي‌تواند حتي تا چند روز بر روي سطوح فعال بماند، امکان انتقال ويروس به سطح اين لوازم وجود دارد و اگر بعد از لمس اين وسايل، دست‌ به دهان و يا بيني‌ زده شود احتمال ابتلا به اين ويروس وجود دارد.

از مهمترين نکاتي که براي وسايل شخصي بايد رعايت شود مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:
عينک خود را در خارج خانه از روي چشم خود بر نداريد و ساعت مچي را از مچ دست خارج نسازيد.
چنانچه حلقه يا انگشتر در دست داريد در هر بار شستن دست با دقت انگشتر را نيز با آب و صابون شستشو دهيد.
دسته کليد را صرفاً هنگام نياز (زمان رسيدن به درب ورودي منزل يا محل کار) از جيب و کيف خود بيرون بياوريد.
هر بار بعد از بازگشت به منزل در ابتدا دست‌هاي خود را شستشو دهيد و وسايل شخصي مانند عينک، انگشتر، و دسته کليد را با آب و صابون بشوييد و وسايلي مانند گوشي موبايل، ساعت و کيف را با پنبه آغشته شده به مواد ضدعفوني کننده مانند الکل تميز کنيد.
در صورتي که اين وسايل را همراه خود از منزل خارج مي‌کنيد، تا حد امکان بر روي زمين و يا سطوحي که به نظرتان در معرض لمس عمومي است قرار ندهيد.
زياد به هندزفري‌تان دست نزنيد. مخصوصا اگر از تميز بودن دست‌هايتان اطمينان نداريد. هميشه يک پد الکلي همراه داشته باشيد که در صورت نياز بتوانيد هندزفري‌ را به صورت فوري ضدعفوني کنيد.
بايد توجه داشته باشيد که بعد از ضدعفوني کردن وسايل، دست‌هاي خود را حتما با آب و صابون بشوئيد.
از آنجايي که يکي از راه هاي انتقال ويروس کرونا سطوح آلوده است و امکان تماس اين وسايل با سطوح آلوده وجود دارد بايد مانند ساير موارد، اين وسايل نيز ضدعفوني شوند و در صورت امکان شستشو بايد با آب و صابون و در غير اين صورت با دستمال آغشته به مواد ضدعفوني کننده همچون الکل پاک شوند.
دقت شود که قبل و بعد از ضدعفوني کردن اين وسايل دست ها شسته شده و در صورت احتمال آلودگي دست ها، از تماس با بيني، چشم و دهان خودداري شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar