ايسنا/ دانشمندان ژاپني دستگاهي را ساخته‌اند که به هر کسي امکان مي‌دهد ربات‌هاي کوچک اسباب بازي "Gundam" را که يکي از محبوب‌ترين ربات‌هاي انيميشين هاي ژاپني هستند، با ذهن خود کنترل کند.

محققان يک اسباب بازي رباتيک را طوري سفارشي سازي کردند که به خريداران امکان مي‌دهد ربات خود را با استفاده از يک برنامه گوشي هوشمند به صورت دستي برنامه‌ريزي کنند.

محققان برنامه "NeU" که يک تلاش مشترک بين دانشگاه "توهوکو" و "هيتاچي" است، براي ساخت نمونه اوليه با قابليت کنترل ذهن، نسخه‌اي را توسعه دادند که در واکنش به فعاليت مغز حرکت مي‌کند.

محققان به منظور کنترل اسباب بازي رباتيک از طريق فعاليت مغزي، دستگاهي شبيه به يک سربند ساختند که با ربات همگام سازي مي‌شود.

محققان دستگاه خود را براي ارسال اطلاعات فعاليت مغز به برنامه مذکور برنامه ريزي کردند که سپس اين برنامه، ربات را به حرکت درمي آورد.

کار محققان در واقع مبتني بر يک مکانيسم کنترل ذهن الهام گرفته شده از مجموعه انيميشن‌هاي معروف ژاپني به نام "Psycommu" است که در آن، انسان‌ها مي‌توانستند ربات ها را با استفاده از ذهن خود کنترل کنند.

اين سربند، سه سطح مختلف از فعاليت مغز را اندازه‌گيري مي‌کند که هر يک از آنها به يک توالي حرکتي خاص مرتبط است.

به گفته محققان، اين دستگاه در واقع نه تنها به عنوان يک اسباب بازي بلکه به عنوان وسيله‌اي براي آموزش کاربران در زمينه اصول رباتيک و اصول برنامه نويسي طراحي شده است و آن را به بستر مناسبي براي اين پروژه تبديل کرده است.

آيا به زودي شاهد ربات‌هاي "Gundam" در اندازه واقعي خواهيم بود که از طريق کنترل ذهن هدايت شوند؟ اگر اين اتفاق رخ دهد، مطمئناً يک اتفاق عجيب و در عين حال جالب خواهد بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar