سيناپرس/ يافته هاي جديد محققان آمريکايي که در يک انجمن بين المللي مطرح شده اند، نشان از آن دارند که برخورداري از عادات سبک زندگي سالم بدون توجه به تعداد نسخه هاي دارويي که توسط افراد مصرف مي شوند، مي تواند خطر مرگ را از آن ها دور کند.

طبق يافته هاي تحقيقاتي جديد دانشمندان آمريکايي، عادات سبک زندگي از جمله داشتن رژيم غذايي سالم، ورزش منظم و عدم استعمال دخانيات مي توانند خطر مرگ را حتي در افرادي که از چندين دارو براي درمان چندين بيماري مختلف استفاده مي کنند کاهش دهد.

اين يافته ها که در جلسات علمي 2020 انجمن قلب آمريکا به عنوان يکي از معتبرترين کنفرانس هاي تبادل جهاني آخرين پيشرفت هاي علمي و تحقيقاتي و به روز رساني هاي مبتني بر شواهد باليني در علوم قلب و عروق مطرح شده اند، بار ديگر بر داشتن سبک زندگي سالم تاکيد مي نمايند.

به گفته محققان دانشگاه کرنل شهر نيويورک که مجريان اين پژوهش بوده اند، «ما مدت هاست که در مورد مزاياي داشتن يک سبک زندگي سالم اطلاعات خوبي داريم. اما حالا نتايج حاصل از مطالعه جديدمان بر اهميت توانايي هر فرد در بهبود بخشيدن به سلامتي خود از طريق تغيير در سبک زندگي خود تأکيد شده است، حتي اگر آن فرد همزمان با چندين مسئله بهداشتي روبرو بوده و در حال مصرف چندين داروي تجويز شده مختلف باشد».

در اين مطالعه داده هاي بيش از بيست هزار شرکت کننده با ميانگين سني 64 سال که 56 درصد آن ها زن بوده اند، تجزيه و تحليل شده است. 44 درصد از شرکت کنندگان، چهار نسخه يا کمتر از داروهاي تجويزي را مصرف مي کردند. 39 درصد آن ها، پنج تا نه داروي تجويز شده و 17 درصد نيز 10 داروي تجويز شده يا بيشتر مصرف مي کرده اند.

رفتارهاي سالم و سبک زندگي صحيحي که در اين افراد بررسي شده بود، شامل موارد زير بود: فعاليت بدني؛ پرهيز از استعمال دخانيات؛ غلبه بر کم تحرکي و پيروي از يک رژيم غذايي مديترانه اي که بر حبوبات، ميوه ها، سبزيجات، غلات سبوس دار، ماهي و روغن زيتون و همچنين تعديل محصولات لبني و الکل تأکيد دارد.

محققان، افراد شرکت کننده در آزمايش را به مدت 10 سال تحت پيگيري تحقيقاتي انجام دادند و به نتايج زير دست يافتند:
يک سبک زندگي سالم، بدون توجه به تعداد داروهايي که فرد مصرف مي کند، خطر مرگ را کاهش مي دهد.
هر چقدر تعداد عادات زندگي سالم در يک فرد بيشتر باشد، خطر مرگ در او کمتر است.
محققان دانشگاه کرنل اظهار داشته اند: «اين يافته هاي پژوهشي به شکلي ويژه براي متخصصان مراقبت هاي بهداشتي مهم هستند. چراکه آن ها بايستي به بيماران مشاوره دهند و مداخله هايي را صورت دهند که بتوانند رفتارهاي سبک زندگي سالم را حتي در ميان بيماران با چندين داروي تجويز شده به حداکثر برسانند».

به گفته آن ها «هيچ زماني براي اتخاذ رفتارهاي سالم دير نيست. اين موارد مي توانند از داشتن يک رژيم غذايي سالم تا پياده روي روزانه در محله باشند. چراکه با يک سبک زندگي سالم، زمان بيشتري را مي توان براي زندگي خريد».

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar