ايسنا/نتايج تحقيقات نشان مي‌دهد که انتقال عفونت کوويد-۱۹ از طريق خانواده چهار برابر بيشتر از انتقال از طريق جامعه است.

به گزارش مديکال نيوز، گروهي از محققان ايالات‌متحده که با همتايان سوئيسي خود کار مي‌کنند، يک بررسي سرولوژيکي گسترده مبتني بر جمعيت براي درک پويايي انتقال سندرم حاد تنفسي کروناويروس ۲ (SARS CoV-۲) عامل بيماري کوويد- ۱۹ انجام داده‌اند. از زمان ظهور اين بيماري در ووهان چين، در اواخر دسامبر ۲۰۱۹، بيش از ۵۰ ميليون نفر در سراسر جهان با سرعت بالايي آلوده‌شده‌اند.

افراد در تماس خانگي با يک فرد آلوده، بيشتر در معرض خطر ابتلا به ويروس هستند. تحقيقاتي از اين‌ نوع که در مورد انتقال ويروس در تماس‌هاي خانگي انجام مي‌شود، در درک بهتر انتقال کوويد-۱۹ حياتي هستند.

در حال حاضر، تحقيقاتي که در مورد انتقال کوويد-۱۹ در خانواده‌ها انجام مي‌شود به تشخيص عفونت‌هاي مبتني بر تماس با استفاده از آزمايش واکنش زنجيره‌اي پليمراز رونويسي معکوس (RT-PCR) بستگي دارد، روشي که مي‌تواند وجود ماده ژنتيکي سارس-کوو-۲ (SARS-CoV-۲) را در سلول‌هاي ميزبان تشخيص دهد. در حال حاضر اين رايج‌ترين روش آزمايش است و معمولا با استفاده از نمونه‌هاي سواب بيني انجام مي‌شود.

کساني که در تماس با افرادي بوده‌اند که علائم خفيف دارند يا علائمي ندارند، ممکن است در آزمايش RT-PCR به دليل بازه زمان محدودي که آزمايش ويروسي مي‌تواند نتايج مثبتي داشته باشد، شناسايي نشوند. محققان اين تحقيق توضيح مي‌دهند که اين محدوديت‌ها ممکن است موارد خفيف يا بدون علامت واقعي را در بين تماس‌هاي خانگي ناديده بگيرند و نرخ حمله ثانويه خانوار را اشتباه محاسبه کنند.

بررسي‌هاي سرولوژيک، وجود آنتي‌بادي عليه سارس-کوو-۲ را در خون فرد جستجو مي‌کند. محققان پيشنهاد مي‌کنند که اين شکل از آزمايش مي‌تواند يک روش جايگزين موثر براي تشخيص شيوع ويروس در تماس‌هاي خانگي باشد. براي اولين بار، اين بررسي‌هاي سرولوژيکي در مقايسه با آزمايش RT-PCR براي مدت طولاني‌تري نتايج مثبت را براي يک فرد آلوده به همراه دارد.

به تازگي متاآناليز از تحقيقات نشان داده است که ميزان عفونت خانوادگي، حدود ۱۷ درصد است؛ بنابراين، تحقيقات چندين جنبه را در تخمين ميزان عفونت خانگي ازدست‌داده‌اند.

اين تحقيق براي روشن شدن قابل‌انتقال بودن عفونت‌هاي بدون علامت و همچنين عفونت از طريق تماس‌هاي خانگي و جامعه در بين بيماران مبتلابه کوويد-۱۹ انجام‌شده است. محققان اظهار کردند: اين امر به درک و طراحي روش‌هاي کنترل شيوع عفونت کمک مي‌کند.

اين گروه تحقيقاتي گفتند: تحقيقات سرولوژيکي در شناسايي کليه افرادي که قبلا آلوده‌شده‌اند کمک‌کننده خواهد بود.

اين تحقيق روي افراد بين ۲۰ تا ۷۴ سال در ژنو (کانتون) سوئيس انجام‌شده است. در اين تحقيق از ۱۰ هزار و ۵۸۷ نفر براي شرکت در نظرسنجي سرولوژي دعوت‌شده بود. از شرکت‌کنندگان خواسته شد که همه اعضاي خانواده بالاي پنج سال که در خانه باهم زندگي مي‌کنند را در اين آزمايش شرکت دهند. محققان از ژانويه ۲۰۲۰ تماس‌هاي داخل خانه يا خارج از خانه در نظر گرفتند.

از همه شرکت‌کنندگان در تحقيق در مورد تماس‌هاي خانگي و در مورد علائمي که ممکن است داشته باشند، ازجمله سرفه، تب، تنگي نفس، يا از دست دادن بويايي يا چشايي از ژانويه ۲۰۲۰ تا دو هفته قبل از آزمايش خون سرولوژي، سوال شد. براي همه شرکت‌کنندگان، آنتي‌بادي‌هاي ضد سارس-کوو-۲ يعني IgG با استفاده از آزمايش‌هاي سنجش ايمني جاذب مرتبط با آنزيم (ELISA) تشخيص داده شد.

اين گروه، تعداد عفونت‌هاي منتشر شده در خانواده‌ها را ارزيابي کرده و خطر انتقال آن‌ها در داخل خانه و ارتباطات خارج از خانه را تخمين زده است.

نتايج تحقيق

در اين تحقيق، درمجموع ۴۵۲۴ عضو خانواده پنج سال و بالاتر و ۲۲۶۷ خانواده بين آوريل و ژوئن ۲۰۲۰ شرکت کردند. سن متوسط ۵۳ سال بود و ۶.۵۳ درصد شرکت‌کنندگان زن بودند.

 نتايج کلي:

۱- خطر عفونت در اثر تماس با يک فرد آلوده در منزل، ۱۷.۲ درصد بود.

۲- خطر عفونت در اثر تماس خارج از خانه ۵.۱ درصد بود.

۳- با افزايش سن، خطر ابتلا در تماس خانگي از ۷.۵ درصد در کودکان پنج تا ۹ ساله به ۳۰.۲ درصد در بين افراد بالاي ۶۵ سال افزايش يافت.

۴- خطر عفونت در اثر تماس خارج از خانه در بين گروه سني شاغل، افراد بين ۲۰ تا ۴۹ سال بيشتر بود.

۵- در تماس‌هاي خانوادگي که ازنظر آنتي‌بادي مثبت بودند اما علائم کوويد-۱۹ نداشتند، احتمال ابتلا آلودگي به يک عضو ديگر از خانواده به ميزان ۷۴.۸ درصد کمتر در مقايسه با يک تماس مثبت داراي علائم بود.

اين تحقيق نشان مي‌دهد که خطر آلوده شدن به سارس-کوو-۲ پس از قرار گرفتن در معرض يک نفر از اعضاي خانواده آلوده، چهار برابر بيشتر از تماس مثبت خارجي است. اين گروه خاطرنشان کرد که کودکان کوچک‌تر در مقايسه با افراد مسن در معرض خطر کمتر آلوده شدن از تماس‌هاي خانگي هستند و موارد بدون علامت نيز کمتر باعث گسترش عفونت در بين تماس‌هاي داخل خانه مي‌شود.

اين تحقيق با عنوان "انتقال خانگي SARS-COV-۲: درآمدي از يک نظرسنجي سرولوژيکي مبتني بر جمعيت" در سايت medRxiv (سايت مقالات در بخش پيش از چاپ) در دسترس است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar