ايسنا/ محققان استراليايي پس از آزمايشات دي ان اي، دو گونه جديد پستاندار را در استراليا کشف کردند.
 پس از آزمايش دي ان اي بر روي نمونه‌هاي بافت جديد دو حيوان خزدار، دو گونه جديد از "بادپر بزرگ"(greater glider) که يک جانور کيسه دار به اندازه يک گربه هستند و در جنگل‌هاي استراليا زندگي مي‌کنند، کشف شده است.

بادپر بزرگ کيسه‌داري از تيره شبه‌دستان است که در استراليا زندگي مي‌کند. بادپرهاي بزرگ شب‌زي و اغلب انفرادي هستند. آنها درخت‌پيمايي مي‌کنند و جنگل‌هاي اکاليپتوس را براي زندگي برمي‌گزينند و به سراغ محيط‌هاي باراني يا جنگل‌هاي با درخت‌هاي برگ سوزني نمي‌روند. ماده‌ها در هنگام زايمان تنها يک نوزاد به دنيا مي‌آورند و براي سه تا چهار ماه از آن در کيسه‌شان مراقبت مي‌کنند و بچه‌هايشان نيز در سن ۹ ماهگي به استقلال مي‌رسند.

محققان در مطالعه خود که در مجله Nature منتشر شده است، توضيح دادند که اين کشف به اين معني است که استراليا از تنوع زيستي بيشتر از چيزي که تصور مي‌شد، برخوردار است.

"کارا يونگنتوب" محقق ارشد اين مطالعه گفت: واقعاً هيجان انگيز است که اين تنوع زيستي را در کنار خود پيدا مي‌کنيم.

وي افزود: تقسيم "بادپرهاي بزرگ" به چندين گونه، توزيع گسترده قبلي گونه‌هاي اصلي را کاهش مي‌دهد و نگراني را در مورد حفاظت از اين حيوانات افزايش مي‌دهد و همچنين کمبود اطلاعات در مورد ساير گونه‌هاي بادپر بزرگ را برجسته مي‌کند.

بادپر بزرگ معمولاً شب‌ها داخل درختان توخالي مي‌خوابد و همچنين شبانگاه در جستجوي گياهان براي تغذيه در جنگل پرسه مي‌زند.

اين حيوان همانطور که از نامش "بادپر" پيداست، قادر است تا فاصله قابل توجه ۱۰۰ متر را در هوا معلق مانده و پرواز کند.

متأسفانه حتي قبل از آتش سوزي ويرانگر اخير جنگل‌هاي استراليا، سه گونه شناخته شده از اين بادپرهاي بزرگ در فهرست "گونه‌هاي در معرض خطر" قرار گرفتند. اکنون اين کشف جديد بر لزوم تلاش‌هاي حفاظتي براي محافظت از تنوع زيستي حيات وحش استراليا تأکيد مي‌کند.

در اصل اعتقاد بر اين بود که بادپرهاي بزرگ بخشي از يک گونه موسوم به "Petauroides volans" هستند. با اين حال، محققان توانستند با استفاده از آزمايش‌هاي تعيين توالي ژنتيکي از نمونه‌هاي بافتي گرفته شده از چندين نمونه بادپر بزرگ و همچنين بادپرهاي وحشي که در کوئينزلند ويکتوريا پيدا شده‌اند، تفاوت دي ان اي بادپرها را تأييد کنند.

اکنون تأييد شده است که بادپرها به سه گونه جداگانه به نام‌هاي "Petauroides minor" و "Petauroides armillatus" و همچنين "volans Petauroides" تقسيم مي‌شوند.

گروهي از محققان دانشگاه ملي استراليا، دانشگاه "کانبرا" ، سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي همسود(CSIRO) وابسته به دولت فدرال استراليا و دانشگاه "جيمز کوک" براي اين کشف چشمگير همکاري کردند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar