ایسنا/ گروهی از محققان یکی از شرکت‌های صنعتی به دانش فنی تولید نخ‌هایی با قابلیت نشر پرتو فروسرخ به منظور گرم شدن پوست و نسوج سلولی دست یافتند.

 جواد طهرانی، مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان، با بیان اینکه این شرکت سال ۷۰ با هدف تولید انواع نخ در ظرافت‌های مختلف به صورت مات، نیمه‌مات و براق و همچنین رنگی راه اندازی شد، گفت:  نخ پلی آمید با قابلیت نشر پرتو فروسرخ یکی از محصولات این مجموعه فناور است. پرتو فروسرخ یک پرتو الکترومغناطیس با طول موج بیشتر از امواج مرئی و کوتاه تر از امواج رادیویی است. این پرتو با طول موج کمتر از ۵/۱ میکرون از پوست عبور می‌کند و مابقی جذب شده و سبب گرم شدن پوست و نسوج سلولی زیر جلدی می‌شود.

وی ادامه داد: ورود پرتو فروسرخ سبب گشاد شدن مویرگ‌ها، افزایش خون رسانی و انتقال اکسیژن به سلول‌ها می‌شود.

طهرانی، نخ پلی‌آمید خنک کننده را از دیگر محصولات این شرکت نام برد و یادآور شد: الیاف این نخ دارای سطح مقطع غیرمدور است و وجود کانال‌های میکرومتری در الیاف سبب افزایش موئینگی و انتقال سریع رطوبت می‌شود. تبخیر رطوبت از سطح پارچه فرایندی گرماگیر است. بنابراین گرمای لازم برای تبخیر از سطح پوست تامین شده و منجر به کاهش دمای سطح پوست می‌شود.

بر اساس اعلام معاونت علمی ریاست‌جمهوری، به گفته وی نخ پلی‌آمید ضد میکروبی، نخ پلی‌استر خنک‌کننده، نخ پلی‌آمید استاندارد و نخ پلی‌استر استاندارد از دیگر محصولات این شرکت است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar