ايسنا/مدير مجتمع تحقيقات گياهان دارويي جهاددانشگاهي خراسان‌جنوبي با اشاره به اين‌که گياه "افتيمون" بردي درمان بيماري ماليخوليا موثر بوده و اضطراب را برطرف مي‌کند، ادامه داد: دم نوش اين گياه خاصيت آرامبخش دارد و براي تسکين سردرد، رفع بي حسي و درمان وسواس از آن استفاده مي شود و ضد سودا است.

مهندس محسن پويان گفت: افتيمون که به نام‌هاي سس صغير، کشوتن و حماض نيز شناخته مي‌شود، يکي از گياهان دارويي اين منطقه است. وي با بيان اين‌که طبيعت گياه گرم و خشک بوده و از ساقه، دانه و همه اندام‌هاي گياه استفاده مي‌شود، افزود: مصرف دم کرده آن صفراآور و ملين است.

اين پژوهشگر با اشاره به اين‌که افتيمون ضدنفخ است، تصريح کرد: دم کرده آن براي تسکين درد مفاصل و پيشگيري از سرطان مفيد و موثر است. اين گياه در بيماري ماليخوليا موثر بوده و اضطراب را برطرف مي‌کند؛ در استعمال خارجي براي ناراحتي‌هاي پوستي و رفع خارش پوست کاربرد دارد.

مدير مجتمع تحقيقات گياهان دارويي جهاددانشگاهي خراسان‌جنوبي خاطر نشان کرد: دمنوش آن خاصيت آرامبخش دارد و براي تسکين سردرد، رفع بي حسي و درمان وسواس از آن استفاده شده و ضد سودا است. ميزان مصرف اين گياه، روزي سه نوبت و هر نوبت دو تا چهار گرم از آن به صورت دم کرده مصرف مي‌شود. مصرف بيش از حد آن موجب افسردگي مي‌شود و در مواقع استفاده از داروهاي عصبي و ضدصرع، نبايد از اين گياه مصرف شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar