ايرنا/ محققان دانشگاه «نورث وسترن» در شيکاگو در اين مطالعه متوجه شدند که داشتن يک خواب خوب شبانه با از بين بردن سموم بالقوه خطرناک در مغز، ذهن را پاک مي کند.

خدمات سلامت همگاني در انگليس، براي بزرگسالان ۶ تا ۹ ساعت خواب شبانه را توصيه کرده است. 

اين سموم شامل پروتئين هاي سمي است که ممکن است منجر به ابتلا به بيماري هاي تخريب کننده عصب مانند پارکينسون و آلزايمر شود. نتايج اين مطالعه نشان مي دهد خواب عميق براي حفظ سلامت مغز حياتي است.

محققان در اين مطالعه فعاليت و رفتار مغز مگس ميوه را بررسي کردند. اگرچه ممکن است اين حشرات بسيار متفاوت از انسان به نظر برسند، اما نورون هايي که چرخه خواب و بيداري اين مگس ها را کنترل مي کنند، به طرز شگفت انگيزي شبيه انسان هاست.  به همين دليل اغلب از مگس ميوه به عنوان ارگانيسم هاي الگو، براي مطالعه خواب و بيماري هاي تخريب عصبي استفاده مي شود.

محققان در اين مطالعه جديد، مرحله اي از خواب عميق را که در مگس هاي ميوه شبيه خواب عميق در انسان هاست، بررسي کردند. آنها در طول اين مرحله، متوجه شدند مگس هاي ميوه به طور مکرر «پروبوس» (پوزه) خود را باز و بسته مي کند. 

دکتر «راوي آلادا» ، نويسنده ارشد اين مطالعه، توضيح داد: اين حرکت احتمالا مايعات را به کليه هاي مگس منتقل مي کند. اين مطالعه نشان مي دهد که اين کار پاکسازي مواد زائد را تسهيل و به بهبودي آسيب کمک مي کند.

محققان در مرحله ديگري از اين مطالعه، خواب عميق مگس ها را مختل کرد و متوجه شدند که با اين کار حشرات کمتر قادر به پاک کردن يک ماده رنگي تزريق شده از سيستم خود بوده و بيشتر مستعد ابتلا به آسيب هاي ضربه اي هستند.

آلادا گفت: دفع مواد زائد از بدن ممکن است در هنگام بيداري و خواب غير عميق نيز رخ دهد، اما هنگام خواب عميق به ميزان قابل توجهي افزايش مي يابد. محققان اميدوارند يافته هاي اين مطالعه بتواند افشاي اسرار دليل نياز همه ارگانيسم ها به خواب کمک کند.

دکتر آلادا افزود: يافته هاي اين مطالعه نشان مي دهد خواب عميق در پاکسازي مواد زائد از بدن مگس ميوه نقش دارد. اين مطالعه نشان مي دهد که عملکرد اصلي و تکاملي خواب پاکسازي مواد زائد است.

ميزان خوابي که بدن به آن نياز دارد به عوامل مختلفي (به وي‍ژه سن) بستگي دارد.بر اين اساس نوزادان به ۹ تا ۱۰ ساعت خواب، به علاوه ۳ ساعت يا بيشتر چرت زدن در طول روز، نوپايان به ۹ تا ۱۰ ساعت خواب شبانه و ۲ تا ۳ ساعت چرت زدن در طول روز، کودکان مدرسه‌اي به ۹ تا ۱۱ ساعت و بزرگسالان ۶ تا ۹ ساعت خواب نياز دارند.

علاوه بر سن، عوامل ديگري از جمله بارداري و افزايش سن نيز مي‌تواند بر مدت زمان خوابي که بدن به آن نياز دارد، تاثير بگذارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar