ديجياتو/ فايزر و بيون‌تک بخشي از ۲ ميليارد واکسني که امسال توليد مي کنند را براي ارسال به ۹۲ کشور فقير و با درآمد متوسط در اختيار برنامه جهاني کواکس قرار مي‌دهند.
برنامه «کواکس» سال گذشته با همکاري «سازمان جهاني بهداشت» و «اتحاديه واکسن GAVI» با هدف سرعت بخشيدن به توليد واکسن‌هاي کوويد-۱۹ و توزيع عادلانه آنها در کشورهاي فقير جهان راه‌اندازي شد. آلمان، بريتانيا، بانک جهاني و سازمان ملل اصلي‌ترين تامين‌کنندگان مالي اين پروژه هستند که قرار است حدود ۱.۸ ميليارد دوز واکسن کرونا را تا پايان سال ۲۰۲۱ در ۹۲ کشور فقير به صورت عادلانه توزيع کند. آمريکا هم قرار بود در اين برنامه مشارکت کند اما پس از قطع روابط دولت ترامپ با سازمان جهاني اين همکاري نيز مختل شده بود و حالا بايدن در پي از سرگيري آن است.

از آنجا که سرعت عمل در اين برنامه اهميت زيادي دارد، پس از تاييد کارايي هر واکسن در دنيا توسط نهادهاي ذي‌صلاح، کواکس اقدام به تامين و ذخيره‌سازي آن مي‌کند. با اين حال به واسطه محدوديت منابع مالي و کمبود واکسن تا کنون با مشکلات زيادي مواجه بوده است؛ روندي که احتمالا در آينده با همکاري «فايزر» و «بيون‌تک» نزديک بهتر خواهد شد.

فايزر و بيون‌تک پيش‌بيني کرده‌اند که در سال جاري ۲ ميليارد دوز واکسن توليد خواهند کرد و آنطور که خبرگزاري «رويترز» به نقل از منابع آگاه مي‌گويد اين دو شرکت با اهداي بخشي از واکسن‌هاي توليدي خود به برنامه جهاني کواکس موافقت کرده‌اند. از آنجا که اين واکسن‌ها همين اواخر به توليد انبوه رسيده‌اند، اولويت استفاده از آن براي گروه‌هاي آسيب‌پذير و کارکنان کادر درمان است و از اينرو واکسن فايزر فعلا به صورت محدود در اختيار کواکس قرار مي‌گيرد.

اين برنامه قرار است واکسن‌هاي آسترازنکا، «موسسه سروم هند» و «Sanofi» را نيز دريافت کند و يک تفاهم نامه را هم با «جانسون اند جانسون» امضا کرده که بر خلاف ديگر شرکت‌ها روي توليد واکسن با قابليت ايجاد مصونيت از طريق يک دوز تمرکز کرده و به نتايج قابل توجهي نيز دست پيدا کرده است.

ايران هم جزو کشورهاي مشارکت کننده در برنامه کواکس است و به گفته «سعيد نمکي»، وزير بهداشت و درمان تا کنون با واريز ۲۰۰ ميليون يورو ۱۶.۸ ميليون دوز واکسن کرونا از طريق اين برنامه خريداري شده. انتظار مي‌رود کواکس عمليات توزيع واکسن‌هاي کوويد-۱۹ به کشورهاي فقير و با درآمد متوسط را از هفته آينده آغاز کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar