ديجياتو/ يک شرکت فرانسوي نوعي قلب مصنوعي ساخته که با به جريان انداختن مايع هيدروليک خون را پمپاژ کرده و بيماران مبتلا به نارسايي قلبي biventricular را از مرگ نجات مي‌دهد. اين محصول نشان CE اتحاديه اروپا را دريافت کرده و به زودي در فرانسه و آلمان عرضه خواهد شد.

«Stéphane Piat»، مديرعامل Carmat به رويترز مي‌گويد: «ايده پشت اين قلب، که تقريباً ۳۰ سال قبل شکل گرفت، ساخت دستگاهي بود که بتوان آن را جايگزين قلب‌هاي مصنوعي کرد. دستگاهي که با داشتن قابليت‌هايي مثل ضربان، خودتنظيمي و سازگاري با خون مثل يک قلب واقعي عمل مي‌کند». انيميشين زير عملکرد اين قلب مصنوعي را نشان مي‌دهد:
قلب مصنوعي مورد بحث که تقريباً سه برابر يک قلب معمولي وزن دارد، از دو بطن يکي براي خون و ديگري براي مايع هيدروليک برخوردار است که توسط غشا از يکديگر جدا شده‌اند. مايع هيدروليک با استفاده از پمپ موتوردار وارد قلب شده و با حرکت دادن غشا جريان خون را امکان پذير مي‌کند. قطعات الکترونيکي، سنسورها و ريزپردازنده‌ها به طور خودکار جريان خون را بسته به ميزان فعاليت‌هاي بيمار تنظيم مي‌کنند. بيمار براي استفاده از اين قلب مصنوعي بايد کيسه عملگر هيدروليک يا اکچويتور (actuator)، باتري يون-ليتيوم و کنترلر را با خود حمل کند.

Carmat در وب سايت خود هدف از ساخت اين قلب مصنوعي را مبارزه با يکي از بزرگ‌ترين چالش‌هاي مربوط به بيماري‌هاي قلبي-عروقي يعني نارسايي قلبي اعلام مي‌کند که بزرگ‌ترين عامل مرگ و مير در دنياست. شرکت مذکور اضافه مي‌کند که اين قلب مصنوعي راهکاري طولاني مدت براي درمان مشکل نارسايي قلبي است که راه‌هاي درماني مؤثر بسيار کمي براي آن از جمله پيوند قلب وجود دارد.

قلب مصنوعي مورد بحث دسامبر ۲۰۲۰ نشان CE را از اتحاديه اروپا دريافت کرد که نشان مي‌دهد مطابق با استانداردهاي ايمني و بهداشتي ساخته شده و قرار است از سه ماهه دوم سال جاري ميلادي در آلمان و فرانسه عرضه شود. شرکت Carmat همچنين از سازمان غذا و داروي آمريکا چراغ سبز امکان‌سنجي اوليه (feasibility study) اين محصول را در ايالات متحده گرفته است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar