مهر/مطالعه نشان مي دهد که مصرف روزانه آسپرين خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را در بزرگسالاني که بعد از ۷۰ سالگي شروع به مصرف آن مي کنند، کاهش نمي دهد.

 يک مطالعه جديد نشان داده است که اگر افراد بعد از ۷۰ سالگي به طور منظم آسپرين مصرف کنند هيچ محافظتي در برابر سرطان روده بزرگ وجود ندارد. با اين وجود اگر آسپرين قبل از ۷۰ سالگي شروع شود و ادامه يابد، چنين تأثير حفاظتي وجود دارد.

استفاده منظم از آسپرين فوايد آشکاري در کاهش بروز سرطان روده بزرگ در بزرگسالان ميانسال دارد، اما همچنين خطراتي مانند خونريزي دستگاه گوارش را نيز به همراه دارد.

تيمي از دانشمندان بيمارستان عمومي ماساچوست، داده‌هاي دو مطالعه متشکل از بيش از ۹۴,۵۰۰ شرکت کننده را که بالغ بر ۳۵ سال آسپرين مصرف کرده بودند مورد بررسي قرار دادند.

محققان دريافتند استفاده منظم از آسپرين با کاهش خطر ابتلاء به سرطان روده بزرگ در افراد ۷۰ ساله يا بالاتر ارتباط دارد. با اين حال، اين مزيت فقط در بين افرادي که مصرف آسپرين را قبل از ۷۰ سالگي شروع کرده بودند قابل توجه بود. به نظر نمي‌رسد افرادي که از سن ۷۰ سالگي به بالا، به طور منظم از آسپرين استفاده مي‌کنند فايده زيادي ببرند.

«اندرو چان»، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي‌گويد: «شواهد قابل توجهي وجود دارد که نشان مي‌دهد آسپرين مي‌تواند از سرطان روده بزرگ در بزرگسالان ۵۰ تا ۷۰ ساله جلوگيري کند. اما هنوز مشخص نيست که آيا اين اثر در بزرگسالان مسن‌تر نيز مشابه است.»

اين باور وجود دارد که آسپرين ماده‌اي است که از سرطان روده بزرگ (کلورکتال) پيشگيري مي‌کند. در حال حاضر اين دارو به دليل اثر محافظتي در برابر بيماري‌هاي قلبي، براي افراد ۵۰-۵۹ ساله توصيه مي‌شود.

مطالعه حاضر تأييد مي‌کند که شروع آسپرين در سنين بالاتر با خطر کمتر ابتلاء به سرطان روده بزرگ ارتباطي ندارد. با اين حال، در صورت شروع در سنين پايين، مصرف مداوم آسپرين يک مزيت بالقوه دارد. به گفته محققان، اين نتايج به شدت نشان مي‌دهد که يک اختلاف بيولوژيکي بالقوه در اثر آسپرين در سنين بالاتر وجود دارد که نياز به تحقيقات بيشتر دارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar