فارس/معاون علمي و فناوري رييس‌جمهوري از ونتيلاتور پيشرفته ايران‌ساخت رونمايي کرد تا يک گام جدي در تامين يکي از نيازهاي فناورانه سلامت برداشته شود.

 به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رساني معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري، سورنا ستاري معاون علمي و فناوري رييس‌جمهوري در حاشيه رونمايي از ونتيلاتور ايران‌ساخت شرکت دانش‌بنيان احيا درمان پيشرفته در سفر به استان خراسان رضوي با اشاره به توانمندي دانش‌بنيان‌ها در تأمين نيازهاي حوزه سلامت به ويژه در مقابله با کرونا گفت: بسياري از شرکت‌هاي دانش‌بنيان از جمله شرکت دانش‌بنيان احيا درمان پيشرفته، از نخستين روزهاي شيوع ويروس کرونا تا کنون، نقشي اثربخش و کمک کننده در ياري کادر درمان و بهبود سلامت جامعه ايفا کردند. به‌طوري‌که امروز، نيازهاي اين حوزه با توليدات ايران‌ساخت تأمين مي‌شود.

ستاري، با اشاره به نقش شرکت‌هاي دانش‌بنيان در تبديل کردن تهديد تحريم‌ها به يک فرصت ارزشمند عنوان کرد: اين شرکت دانش‌بنيان توانست با فناوري‌ بومي در روزهايي که کشور با چالش کمبود ونتيلاتور مواجه بود، نياز حوزه درمان به اين تجهيز فناور را تامين کند.

رئيس بنياد ملي نخبگان، ونتيلاتور اين شرکت را يکي از تجهيرات پيشرفته فناورانه و مطابق با فناوري‌هاي روز دنيا دانست و گفت: خوشبختانه پيشرفت و توسعه قابل توجهي در اين شرکت دانش‌بنيان صورت گرفته است و در حوزه توليد سي‌تي اسکن نيز وارد شده‌اند؛ به زودي با توسعه فعاليت‌ها در محل جديد خط توليد، زمينه را براي توسعه فروش و صادرات اين محصول ايران‌ساخت فراهم مي‌کند.

حمايت ويژه از شرکت‌هاي دانش‌بنيان فعال در مقابله با کرونا

معاون علمي و فناوري رييس‌جمهوري، با اشاره به حمايت خاص از شرکت‌هاي دانش‌بنياني که به طور خاص در حوزه کرونا فعاليت داشتند، بيان کرد: اين شرکت‌ها علاوه بر حمايت‌هاي جاري از شرکت‌هاي دانش‌بنيان، به طور ويژه از حمايت معاونت علمي و فناوري برخوردار شدند تا با سرعت و کيفيت بالا، نيازهاي جدي در حوزه سلامت را تامين کنند.

ستاري با اشاره به توانمندي شرکت‌هاي دانش‌بنيان و صنايع خلاق داخلي در تامين نيازهاي فناورانه گفت: يک نمونه موفق فعاليت‌هاي فناورانه استان خراسان رضوي، علاوه بر نقش‌آفريني در حوزه سلامت، استفاده از دانش و فناوري‌هاي داخلي در حوزه‌هاي عمومي مانند حمل و نقل درون‌شهري و مترو است. متخصصان جوانمان باعث شده اند که بتوانيم ميزان توجهي از نيازهاي فناورانه اين حوزه را با فناوري بومي و محصولات ايران‌ساخت در داخل کشور تامين کنيم و با حذف واردات، صرفه‌جويي ارزي چشمگيري داشته باشيم.

وي افزود: جهت‌گيري استان به سوي اقتصاد دانش‌بنيان جاي قدرداني دارد و بسيار فعالانه در حوزه فناوري و شرکت‌هاي دانش‌بنيان نقش‌آفريني کرده‌اند و اتفاقات بسيار خوبي در مشهد در حال تحقق است.

معاون علمي و فناوري رييس‌جمهوري با بيان اين‌که فرهنگسازي اقتصاد دانش‌بنيان روندي شتابان گرفته است ادامه داد: نبايد فراموش کنيم که اقتصاد دانش‌بنيان مقوله‌اي فرهنگي و نيازمند ترويج است. خوشبختانه مي‌بنيم که اين روند در استان خراسان رضوي، با سرعت قابل قبولي پيش مي‌رود.

رئيس بنياد ملي نخبگان با اشاره به اين‌که گنجينه نهفته سرمايه انساني استاني با حمايت‌ و توجه به ارزش افزوده و ثروت بدل مي‌شود، گفت: در اين مسير همه بخش‌هاي تصميم‌ساز استان در اين مسير با هم‌دلي، همراهي و عزم جدي مي‌توانند بستري براي تبديل ايده‌هاي نوآورانه سرمايه انساني بومي به کسب و کارهاي ارزش‌آفرين و اشتغال‌زا فراهم کنند.

دميده شدن زندگي در ريه‌ بيماران

تنفس، دغدغه اين روزهاي بيماراني است که در دام ويروس کرونا گرفتار شده‌اند و تجهيزات پيشرفته‌اي براي بازگرداندن هواي زندگي به ريه‌هاي اين بيماران مورد نياز است. دستگاه‌هايي که در ساختشان، از فناوري‌هاي پيشرفته‌اي بهره برده شده است و در روزهاي نخست شيوع ويروس کرونا، معدود کشورهايي که از اين فناوري و تجهيز برخوردار بودند، از ارائه دادن اين محصولات و فناوري‌ها به ديگر کشورها از جمله ايران امتناع مي‌کردند.

اما همين موضوع، انگيزه‌اي را در شرکت‌هاي دانش‌بنيان داخلي ايجاد کرد که امروز به ساخت يکي از پيچيده‌ترين و پيشرفته‌ترين تجهيزات حوزه سلامت يعني «ونتيلاتور» منجر شد.

شرکت دانش‌بنيان احيا درمان پيشرفته توانست با حمايت معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، با ساخت تجهيزات پيشرفته بيمارستاني از جمله ونتيلاتور و سي‌تي اسکن، بخش قابل توجهي از نياز کشور به واردات را برطرف کرده و ايران را در مدار کشورهاي دارنده اين فناوري قرار داده است.

دستگاه ونتيلاتور تنفسي EDP-Advance، اکسيژن و هوا را به ميزان مورد نياز براي بدن با هم ترکيب کرده، سپس آن را توسط تيوب‌هاي مخصوصي تحت عنوان مدار تنفسي به بيمار تحويل مي‌دهد.

از قابليت هاي منحصر به فرد اين دستگاه مي توان به قابل استفاده بودن براي طيف سني گسترده بيماران قابليت دريافت اطلاعات دقيق و جامع از وضعيت تنفسي بيمار اشاره کرد. کاربري اين تجهيز ايران‌ساخت بسيار آسان بوده و منطبق با استانداردهاي جهاني با رويکرد صادرات به بازارهاي بين‌المللي توليد شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar