ايسنا/ پژوهشگران آمريکايي در بررسي جديد خود تلاش کردند تا با تزريق هيدروژل‌هاي حاوي دارو، مشکلات قلبي موش‌ها را برطرف کنند.
 به نقل از وب‌سايت رسمي دانشگاه ايالتي کاروليناي شمالي،  پژوهش جديدي نشان مي‌دهد که تزريق مستقيم هيدروژل‌هاي حاوي سلول‌هاي بنيادي يا داروها به "حفره پريکارد" (pericardial cavity) قلب مي‌تواند روشي با تهاجم کمتر، کم‌هزينه و موثر باشد.

درمان با سلول‌هاي بنيادي، روشي براي درمان آسيب‌هاي قلبي است اما رساندن مستقيم درمان به محل آسيب و نگه داشتن آن به اندازه کافي براي تاثيرگذاري، از چالش‌هاي هميشگي در اين زمينه است. حتي برچسب‌هاي مخصوص قلب که مستقيما روي محل آسيب قرار مي‌گيرند، با مشکلاتي همراه هستند و براي قرار دادن آنها در محل مورد نظر بايد جراحي‌هاي تهاجمي صورت بگيرد.

"که چنگ" (Ke Cheng)، پژوهشگر "دانشگاه ايالتي کاروليناي شمالي" (NCSU) و از پژوهشگران اين پروژه گفت: ما تصميم گرفتيم روشي ارائه دهيم که هنگام رساندن درمان به محل آسيب‌ديده، با تهاجم کمتري همراه باشد. استفاده از حفره پريکارد به عنوان يک قالب طبيعي مي‌تواند به ما امکان دهد تا برچسب‌هايي از هيدروژل حاوي دارو را در محل آسيب‌ديده قرار دهيم.

چنگ و همکارانش در اين پژوهش، دو نوع متفاوت از هيدروژل را به کار گرفتند که يکي از مواد طبيعي و ديگري از مواد مصنوعي ساخته شده بود. آنها دو روش متفاوت را روي موش‌هاي مبتلا به حمله قلبي آزمايش کردند.

پژوهشگران به واسطه تصويربرداري فلورسنت توانستند ببينند که هيدروژل، گسترش يافته و به شکل يک لکه در حفره پريکارد ايجاد شده است. آنها اين موضوع را تاييد کردند که داروها مي‌توانند در عضله قلب منتشر شوند و بدين ترتيب به کاهش مرگ سلول و بهبود عملکرد قلب کمک کنند.

چنگ ادامه داد: ما اميدواريم که اين روش دارورساني به قلب، به ارائه راهبردهاي درماني موثر و کم‌هزينه با تهاجم کمتر کمک کند.

اين پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar