ايسنا/ پژوهشگران "دانشگاه بوفالو" در بررسي جديد خود، يک روش مبتني بر چاپ سه‌بعدي را ابداع کرده‌اند که آنها را يک گام ديگر به سوي چاپ سه‌بعدي اندام‌هاي انساني نزديک مي‌سازد.
 به نقل از وب‌سايت رسمي دانشگاه بوفالو، اين که يک ماشين بتواند دستي شبيه به دست واقعي و به اندازه آن بسازد، شايد در نگاه نخست مانند يک داستان علمي- تخيلي به نظر برسد اما گروهي از پژوهشگران واقعا اين کار را انجام داده‌اند.

اين دست که ساخت آن با روش‌هاي چاپ سه‌بعدي، شش ساعت زمان مي‌برد، نشان مي‌دهد که مهندسان "دانشگاه بوفالو"(University at Buffalo)، پيشرفت قابل توجهي در زمينه چاپ سه‌بعدي بافت‌هاي انسان و فناوري زيستي اندام‌ها داشته‌اند. شايد اين پيشرفت‌ها روزي بتواند زندگي افراد بي‌شماري را حفظ کند که به خاطر کمبود اندام‌هاي پيوندي در خطر هستند.

"روگانگ ژائو"(Ruogang Zhao)، استاديار مهندسي پزشکي دانشگاه بوفالو و نويسنده ارشد اين پروژه گفت: عملکرد اين فناوري، ۱۰ تا ۵۰ برابر سريع‌تر از استاندارد صنعتي است و با نمونه‌هاي بزرگي کار مي‌کند که دستيابي به آنها پيش از اين بسيار دشوار بود.

اين فناوري، بر روش چاپ سه‌بعدي موسوم به "استريوليتوگرافي"(Stereolithography) و مواد ژله مانندي مانند هيدروژل‌ها مبتني است که براي ساخت لنزهاي طبي و چارچوب‌هاي مورد استفاده در مهندسي بافت به کار مي‌روند.

"چي ژو"(Chi Zhou)، استاديار مهندسي صنعتي دانشگاه بوفالو و از پژوهشگران اين پروژه گفت: روش ما، امکان چاپ سريع مدل‌هايي از جنس هيدروژل در ابعاد سانتي‌متر را فراهم مي‌کند. اين روش، ميزان تغيير شکل و آسيب‌هاي سلولي ناشي از قرار گرفتن طولاني مدت در برابر تنش‌هاي محيطي را که معمولا در روش‌هاي متداول چاپ سه‌بعدي ديده مي‌شوند، کاهش مي‌دهد.

به گفته پژوهشگران، اين روش به ويژه براي چاپ سلول‌هايي که داراي شبکه رگ‌هاي خوني هستند و بخش اصلي توليد بافت و اندام‌هاي انساني چاپ سه‌بعدي به شمار مي‌روند، مناسب است.

اين پژوهش، در مجله "Advanced Healthcare Materials" به چاپ رسيد.     

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar