آريا/ اين پارچه الکترونيکي هوشمند قابل شست‌وشو است و در اثر استفاده فرسوده نمي‌شود و مي‌توان آن را به رايانه تبديل کرد.

 به نقل از نشريه اينديپندنت، محققان پارچه هوشمند و قابل تا شدن ساخته‌اند که مي تواند آينده پوشاک و نمايشگر‌ها را دگرگون کند.
اين پارچه، از قطعات نوراني منفردي از جنس الياف رسانا و درخشان ساخته شده که در نقاط اتصالي درون آن، به هم مي‌رسند. اين پارچه قابل شست‌وشو است و در اثر پوشيدن فرسوده نمي‌شود يا از بين نمي‌رود؛ اما در عين حال الکترونيکي است و حالت نمايشگر هم دارد. حتي مي‌توان صفحه‌کليد‌هاي لمسي و منبع‌تغذيه‌هاي پارچه‌اي نيز در آن‌ها گنجاند و آن را به رايانه تبديل کرد.
محققان توانسته‌اند نقشه‌اي تعاملي روي اين پارچه به نمايش درآورند يا آن را براي ارسال يا دريافت پيام‌هاي صوتي از طريق اتصال بلوتوثي به تلفن همراه هوشمند، به کار گيرند.
به گفته محققان، حتي اگر اين پارچه را هزار بار خم و راست کنيم، بکشيم يا فشار دهيم، بيشتر اجزاي آن همچنان حالت نمايشگري پايدار خود را حفظ مي‌کنند. محققان اين پارچه را 100 بار شستند و خشک کردند، اما درخشش آن با گذشته، هيچ فرقي نکرد.
اين پارچه جديد، نقطه عطفي در صنعت نساجي به شمار مي‌آيد، زيرا براي نخستين بار است که توانسته‌اند نمايشگري بزرگ و کارآمد را در منسوجات تعبيه کنند که در برابر فرسودگي هم مقاوم باشد و در پوشاک، به آساني قابل استفاده باشد.
پارچه‌اي که اين محققان ساخته‌اند، شش متر طول و 25 سانتي‌متر عرض دارد. به گفته محققان، اين پارچه مانند منسوجات سنتي بادوام است و حالت نمايشگري در سراسر آن يکنواخت است.
کاربرد اصلي اين فناوري که محققان ارائه داده‌اند، در مراقبت‌هاي درماني است و افرادي در برقراري ارتباط مشکل دارند، مي‌توانند از طريق پوشاک خود اين کار را انجام دهند؛ چنين لباسي، سيگنال‌هاي مغز را دريافت مي‌کند و با تحليل آن‌ها مي‌تواند بفهمد حال فرد چطور است و روي لباس وي نمايش دهد.
اين تحقيق در مقاله‌اي به نام «پارچه‌هاي نمايشگر بزرگ و يکپارچه با سامانه‌هاي کارکردي» در مجله «نيچر» چاپ شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar