مهر/يک مطالعه باليني جديد نشان داده است که مکمل هاي باکتري اسيد لاکتيک با افزايش تنوع باکتري هاي روده در نوزادان خيلي زودرس مرتبط است.

به نقل از ساينس ديلي، وزن بيشتر نوزاداني که بسيار زودرس به دنيا مي آيند کمتر از يک کيلوگرم است. نوزادي که بايد سه ماه ديگر در محيط محافظ رحم مادر رشد مي کرده اما زودتر از موعد به دنيا آمده، بسيار آسيب پذير است. در نتيجه پيشرفت در مراقبت از نوزادان، بسياري از نوزادان نارس زنده مي‌مانند، اگرچه از هر چهار نوزاد بسيار نارس يک نفر مي ميرد.

«توماس آبراهامسون»، سرپرست تيم تحقيق از دانشگاه لينکوپينگ سوئد، در اين باره مي‌گويد: «نوزادان نارس مي‌توانند تحت تأثير التهاب بسيار شديد روده قرار بگيرند که تقريباً فقط در چنين نوزاداني اتفاق مي‌افتد. اين مشکل موسوم به آنتروکوليت نکروتايز (NEC) منجر به مرگ قسمت‌هايي از روده مي‌شود. يک نوزاد از هر سه نوزادي که به اين عفونت مبتلا مي‌شوند، مي ميرد و کساني که زنده مي‌مانند اغلب از عوارض طولاني مدت مانند سندرم روده کوتاه و ناتوانايي‌هاي در رشد عصبي رنج مي‌برند.»

محققان مشاهده کردند باکتري‌هاي موجود در روده نوزادان نارس با نوزادان متولدشده به طورکامل متفاوت است. اين امر باعث شده است که بسياري از محققان به بررسي اين موضوع بپردازند که آيا دادن مکمل‌هاي پروبيوتيک حاوي برخي باکتري‌ها تأثير مثبتي دارد يا خير.

يک يافته اين است که باکتري اسيد لاکتيک Lactobacillus reuteri مي‌تواند خطر NEC در نوزادان نارس را کاهش دهد. معلوم نيست که آيا اين مورد درباره نوزادان خيلي نارس نيز صادق است يا مکانيسم تأثير مثبت آن مشخص نيست.

محققان در اين مطالعه ۱۳۲ نوزادي را که بسيار زودرس، بين هفته ۲۳ تا ۲۸ بارداري، متولد شده بودند يعني ۱۷ تا ۱۲ هفته قبل از موعد مقرر بررسي کردند. وزن همه آنها هنگام تولد کمتر از يک کيلوگرم بود. هر نوزاد به طور تصادفي به يکي از دو گروه تقسيم شد: دريافت قطره‌هاي روغن حاوي پروبيوتيک يا دارونما. دانشمندان چگونگي تأثير مکمل L. reuteri را بر باکتري‌هاي روده بررسي کردند و باکتري‌هاي مدفوع را چندين زمان تجزيه و تحليل کردند.

محققان مشاهده کردند ترکيب باکتري‌هاي روده در ماه اول درمان پروبيوتيک متفاوت بود. در هفته اول زندگي، گروههاي باکتريايي استافيلوکوکوس و کلبسيلا، که ممکن است باعث بيماري شوند، بيشتر در گروه دريافت کننده دارونما مشاهده شد.

کلبسيلا مي‌تواند باعث التهاب شود و با NEC و بيماري سپسيس مرتبط است.

محققان بر انجام تحقيقات بيشتر در اين زمينه تاکيد دارند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar