مجله ايلياد/ تصوير باکيفيت جديدي که از دي‌ان‌اي تهيه شده است، درک ما را از رفتار و ساختار آن بسيار بيشتر کرده است. اين تصوير نشان مي‌دهد که دي‌ان‌اي چگونه مي‌لرزد و به جلو حرکت مي‌کند تا خودش را درون هسته‌ي سلول جا دهد. محققين جزئيات اين تصاوير را در مجله‌ي Nature Communications منتشر کرده‌اند.

در اين تصوير جديد مي‌توان اتم‌هاي منفرد را درون يک مولکول دي‌ان‌اي مشاهده کرد و حرکت رقص‌گونه‌ي آن‌ها را نيز رصد کرد.

اکثر مردم مي‌دانند ساختار دي‌ان‌اي به صورت مارپيچ دوگانه است، ولي تصاوير ثابت نمي‌توانند نشان‌دهنده‌ي شکل پيچيده‌ي مولکول‌ها در زندگي واقعي باشند. براي اينکه دي‌ان‌اي بتواند به درون هسته‌ي يک سلول وارد شود، بايد به خود پيچيده و حالت فنري پيدا کند. اين فرآيند «سوپرکويلينگ» ناميده مي‌شود.

تصاوير جديد نشان مي‌دهند که دي‌ان‌اي بيش از چيزي که تا کنون تصور مي‌شد، حالت پويا دارد و در واقع به صورت ممتد در حال رقصيدن است و به اين ترتيب، حالات آن گوناگون و هر لحظه در حال تغيير است. محققين مي‌گويند که هر چقدر حالات مولکول غيرعادي‌تر باشد، امکان جفت شدن آن با ديگر مواد بيشتر مي‌شود و ظرفيت انجام عملکردهاي آن افزايش پيدا مي‌کند.

دکتر «آليس پاين» به‌عنوان همکار اين تحقيق از دانشگاه شفيلد، مي‌گويد: «ديدن چيزي به کوچکي دي‌ان‌اي چالش‌برانگيز است. ويدئوهايي که اکنون ما تهيه کرده‌ايم، به دانشمندان اجازه مي‌دهد تا براي اولين بار جزئيات زيادي از اين مولکول را مشاهده کنند.»

محققين براي تهيه‌ي اين تصاوير از ترکيب ميکروسکوپ اتمي و شبيه‌سازي ديناميک مولکولي استفاده کردند. روش‌هاي قبلي براي استفاده از ميکروسکوپ به نحوي بودند که فقط تصاوير ثابت تهيه مي‌کردند، ولي رويکرد جديد دانشمندان حرکات دي‌ان‌اي را نيز ثبت مي‌کند.

محققين اذعان دارند که افزايش درک ما از روش‌هاي مورد استفاده توسط دي‌ان‌اي براي درآمدن به اشکال فشرده مي‌تواند در توسعه‌ي درمان‌هاي ژنتيکي جديد جهت درمان بيماري‌هاي غيرقابل درمان کمک کننده باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar