ايسنا/ پژوهشگران آمريکايي در پروژه جديدي، نقش خواب را در بهبود آسيب پس از حادثه مورد بررسي قرار دادند.
 بررسي جديدي که روي کهنه‌سربازان انجام شده است، نشان مي‌دهد که خواب آرام، نقش مهمي در بهبود آسيب مغزي دارد.

در اين بررسي، روش جديدي به کار رفته که بر روش ام‌آرآي ابداع شده در "دانشگاه بهداشت و علوم اورگن" (OHSU) مبتني است. پژوهشگران از ام‌آرآي استفاده کردند تا بزرگ شدن فضاي اطراف رگ‌هاي خوني مغز را ارزيابي کنند. گسترش يافتن اين فضاها با پير شدن رخ مي‌دهد و زوال عقل را به همراه دارد.

در ميان کهنه‌سربازان مورد بررسي در اين پژوهش، افرادي که از بدخوابي رنج مي‌بردند، شواهد بيشتري مبني بر وجود اين فضاهاي گسترش يافته در خود داشتند و نشانه‌هاي ضربه مغزي در آنها بيشتر بود.

"ژوآن پيانتينو"(Juan Piantino)، پژوهشگر ارشد اين پروژه گفت: اين پژوهش، پيامدهاي بسياري براي افراد نظامي و غيرنظاميان خواهد داشت. نتايج اين بررسي نشان مي‌دهند که خواب ممکن است نقش مهمي در پاکسازي مواد زائد مغز پس از آسيب‌ديدگي داشته باشد. بنابراين، اگر خيلي خوب نمي‌خوابيد، ممکن است مغز به صورت کارآمد پاکسازي نشده باشد.

روش جديد ام‌آرآي که در اين پژوهش مورد استفاده قرار گرفته است، تغييرات فضاهاي اطراف رگ‌هاي مغز را که بخشي از سيستم پاکسازي ضايعات مغز است، اندازه‌گيري مي‌کند. پيانتينو ادامه داد: ما توانستيم اين ساختار را با دقت اندازه‌گيري کنيم و به محاسبه تعداد، محل قرار گرفتن و قطر کانال‌ها بپردازيم.

پژوهشگران در اين پروژه، يک گروه ۵۶ نفره از کهنه‌سربازان را مورد بررسي قرار دادند.

پيانتينو گفت: تصور کنيد مغز شما، همه اين ضايعات را توليد مي‌کند و عملکرد خوبي هم دارد اما ناگهان ضربه‌اي به مغز وارد مي‌شود. مغز با وارد شدن ضربه، ضايعات بيشتري توليد مي‌کند که بايد از بين بروند اما سيستم متوقف مي‌شود.

وي افزود: من باور دارم که شايد اين روش، براي بزرگسالان مسن‌تر نيز کارآمد باشد. ما مي‌توانيم از اين روش براي پيش‌بيني افرادي استفاده کنيم که بيشتر در معرض خطر ابتلا به مشکلات شناختي از جمله فراموشي قرار مي‌گيرند.

اين پژوهش، اهميت خواب را در سلامت مغز نشان مي‌دهد. پيانتينو گفت: بهبود خواب، يک عادت قابل اصلاح است که مي‌تواند به واسطه روش‌هاي گوناگون از جمله کاهش زمان نگاه کردن به نمايشگر پيش از خواب تقويت شود.

اين پژوهش، در "Journal of Neurotrauma" به چاپ رسيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar