ايسنا/ گفته مي‌شود فناوري جديدي که يک فانوس را با آب‌نمک روشن مي‌کند از فانوس‌هاي خورشيدي قابل اطمينان‌تر است و در موارد اضطراري نيز مي‌تواند از ادرار استفاده کند!
 به نقل از آي‌اي، يک استارتاپ کلمبيايي موسوم به "اي-دينا"(E-Dina) که در زمينه انرژي‌هاي تجديدپذير فعاليت مي‌کند، يک فانوس بي‌سيم به نام "واتر لايت"(WaterLight) توليد کرده است که آب‌نمک را به برق تبديل مي‌کند و از قابليت اطمينان بيشتري نسبت به لامپ‌هاي خورشيدي برخوردار است. ضمن اينکه در شرايط اضطرار مي‌تواند از ادرار نور توليد کند.

اين دستگاه قابل حمل به عنوان يک مولد کوچک عمل مي‌کند که با استفاده از "يونش" يا "يونيزاسيون" نور توليد مي‌کند. با پر کردن آن با ۵۰۰ ميلي‌ليتر آب دريا، نمک موجود در آب دريا با صفحات منيزيم و مس درون اين دستگاه واکنش مي‌دهد و آن را به انرژي الکتريکي تبديل مي‌کند.

اين فانوس با اين ميزان آب‌نمک تا ۴۵ روز قادر به توليد نور است و همچنين مي‌توان از آن براي شارژ کردن تلفن همراه يا دستگاه‌هاي کوچک الکتريکي از طريق يک درگاه يواس‌بي تعبيه شده روي آن استفاده کرد.

"يونش" يا يونيزه شدن، فرآيند فيزيکي تبديل اتم‌ها يا مولکول‌ها به يون به‌وسيله افزودن يا کاستن ذرات باردار از قبيل الکترون يا ساير يون‌ها است.

"واتر لايت" به عنوان بخشي از همکاري استارتاپ "اي-دينا" و آژانس خلاقيت "واندرمن تامپسون"(Wunderman Thompson) ساخته شده است که براي مردم محلي ساکن مناطق روستايي کلمبيا که فاقد برق و روشنايي در شب هستند، کارايي بسياري دارد.

سازندگان اين فانوس مي‌گويند که "واتر لايت" به ماهي‌گيران در شب کمک مي‌کند و به صنعتگران اجازه مي‌دهد تا با کار در شب محصولات بيشتري توليد کنند.

سازندگان "واتر لايت" مي‌گويند که اين دستگاه حتي ممکن است از آتش سوزي جلوگيري کند، زيرا باعث مي‌شود بچه‌ها براي اتمام تکاليف خود در شب به شمع احتياج نداشته باشند.

"پيپه رويز پيندا" مدير اجرايي آژانس خلاقيت "واندرمن تامپسون" توضيح داد که اين دستگاه کاربردي‌تر از فانوس‌هاي خورشيدي است و تقريباً ۵۶۰۰ ساعت نور فراهم مي‌کند.

وي افزود: پس از پر شدن "واتر لايت" از آب، انتقال انرژي به صورت فوري انجام مي‌شود، در حالي که فانوس‌هاي خورشيدي نياز به تبديل انرژي خورشيدي به انرژي جايگزين براي شارژ باتري دارند و آنها فقط در صورت حضور آفتاب کار مي‌کنند.

"واتر لايت" اولين دستگاهي است که اثرات يونش را طولاني مي‌کند و به اين فانوس اجازه مي‌دهد تا براي مدت زمان طولاني برق و نور توليد کند.

سازندگان مي‌گويند، اين دستگاه در طول عمر خود مي‌تواند دو تا سه سال، يعني حدود ۵۶۰۰ ساعت نور توليد کند. اين دستگاه داراي يک پوشش بيروني استوانه‌اي چوبي و يک درپوش حفره‌دار در بالاي خود است که اجازه مي‌دهد آب به داخل دستگاه ريخته شود.

پروژه "واتر لايت" يکي از چندين ابتکار مشابهي است که هدف آن فراهم کردن روشنايي براي جوامع روستايي در سراسر جهان است.

از سال ۲۰۱۳ تاکنون برنامه ابتکار جهاني موسوم به "Liter of Light" سيستم‌هاي روشنايي در شب را در اختيار اين جوامع قرار مي‌دهد که نور را براي جوامع فقير فراهم مي‌کند.

اگرچه "واتر لايت" اولين ابتکاري نيست که روشنايي را براي جوامع فقيرنشين روستايي فراهم مي‌کند، اما مزيت آن نسبت به طرح‌هاي مشابه خورشيدي اين است که مي‌تواند به صورت فوري و ۲۴ ساعته نور توليد کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar