مجله ايلياد/ آخرين اندازه‌گيري‌هاي دي‌اکسيدکربن در اتمسفر نشان مي‌دهد که بار ديگر رکورد اين موضوع توسط انسان‌ها شکسته شده است. در ماه مارس ميلادي گذشته به طور متوسط ميزان دي‌اکسيدکربن موجود در اتمسفر به ۵۰ درصد بيش از دوران قبل از صنعتي شدن رسيده است.

اگرچه انتشار اين گاز به اتمسفر در سال ۲۰۲۰ به مقدار قابل توجهي کم شد، ولي مقدار آن در اتمسفر به صورت تناوبي در ماه‌هاي مختلف متفاوت بوده است و در ماه مي بيشترين ميزان را در سال گذشته داشته است. در اين ماه ۴۱۷.۱ بخش دي‌اکسيدکربن در يک ميليون بخش هواي اتمسفر وجود داشته است و براي اولين بار عدد ۴۱۷ را رد کرده است که ۵۰ درصد بيشتر از ميزان دي‌اکسيدکربن در سال‌هاي ۱۷۵۰ تا ۱۸۰۰ ميلادي بوده است.

اکنون در ماه سوم سال ميلادي جديد ميزان اين گاز در اتمسفر باز هم رکورد شکسته است و به عدد ۴۱۷.۱۴ رسيده است. محققين اين حوزه پيش‌بيني کرده‌اند که تا ماه مي سال جاري ميزان دي‌اکسيدکربن موجود در اتمسفر باز هم افزايش پيدا خواهد کرد و به عدد ۴۱۹.۵ مي‌رسد. اين اعداد نشان مي‌دهد که نسبت به سال‌هاي گذشته افزايش جدي در ميزان اين گاز در اتمسفر خواهيم داشت و طبق پيش‌بيني‌ها در سال ۲۰۲۱ ميزان اين گاز به طور متوسط ۲.۲۹ واحد بيشتر از سال ۲۰۲۰ خواهد بود.

دکتر «اندرو کينگ» از دانشگاه ملبورن، مي‌گويد: «حتي در زمان شيوع کوويد۱۹ نيز انتشار دي‌اکسيدکربن به اتمسفر ادامه داشته است و ميزان گازهاي گلخانه‌اي موجود در اتمسفر روزبه‌روز بيشتر شده است. دي‌اکسيدکربن موجود در اتمسفر به نسبت دوران قبل از صنعتي شدن ۵۰ درصد افزايش داشته است و اين موضوع باعث شده که دماي متوسط هوا نيز ۱.۲ درجه‌ي سانتي‌گراد نسبت به آن دوران بيشتر شود. اگر مي‌خواهيم به مفاد توافقنامه‌ي پاريس عمل کنيم و افزايش دما نسبت به دوران قبل از صنعتي شدن را زير ۲ درجه حفظ کنيم، بايد تصميمات مهمي در زمينه‌ي انتشار گازهاي گلخانه‌اي اتخاذ کنيم و ميزان گازهاي گلخانه‌اي را به سرعت پايين بياوريم.»

غلظت دي‌اکسيدکربن در اتمسفر به صورت روزانه اندازه‌گيري مي‌شود و تفاوت‌هايي که در اين اندازه‌گيري‌ها مشاهده مي‌شود، بسيار بيشتر از اندازه‌گيري‌هاي ماهانه و سالانه است. به‌عنوان مثال، در روز سوم ماه آوريل امسال اندازه‌گيري‌ها نشان داده است که ميزان دي‌اکسيدکربن در اتمسفر حتي بالاتر از ۴۲۰ بخش در ميليون است.

دکتر «پپ کانادل» به‌عنوان رئيس پروژه‌ي جهاني کربن، مي‌گويد: «اينکه ما به طور مداوم رکوردهاي دي‌اکسيدکربن موجود در اتمسفر را مي‌شکنيم تعجبي ندارد، زيرا سالانه ۴۰ ميليارد تن از اين ماده را به اتمسفر منتشر مي‌کنيم. در سال ۲۰۲۰ به خاطر شيوع کرونا اين مقدار حدود ۲.۵ ميليارد تُن کاهش داشت، ولي مجدداً روند صعودي را ادامه داده‌ايم.»

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar