ديجياتو/ايلان ماسک معتقد است که برنامه ناسا براي فرود مجدد انسان بر سطح ماه در سال ۲۰۲۴ دور از دسترس نيست. ناسا از طريق پروژه «آرتميس» هدف درازمدت‌تري را دنبال مي‌کند و مي‌خواهد تا سال ۲۰۳۰ حضور انسان بر ماه را پايدار کند.


دولت ترامپ در سال ۲۰۱۹ از ناسا خواست که تا سال ۲۰۲۴ اولين ماموريت انساني آرتميس را انجام دهد. کارشناسان به‌طور کلي معتقدند که اين هدف‌گذاري چندان واقع‌گرايانه نيست و در شرايط فعلي نمي‌دانيم که دولت بايدن اصلا تمايلي به پايبندي به اين ضرب‌الاجل دارد يا نه. ولي ايلان ماسک، مديرعامل اسپيس ايکس مي‌گويد اين هدف با کمک راکت استارشيپ که ناسا اخيرا آن را به عنوان فرودگر برنامه آرتميس انتخاب کرده بود، قابل دستيابي است.

ماسک در يک کنفرانس خبري پس از پرتاب موفقيت‌آميز «کرو-۲» گفت: «فکر مي‌کنم اين اتفاق خواهد افتاد. فکر مي‌کنم ۲۰۲۴ شدني باشد. ما براي زودتر از اين تاريخ هدف‌گذاري مي‌کنيم.» او اضافه کرد که به نظرش استارشيپ تا ۲۰۲۳ مي‌تواند انسان‌ها را به‌صورت مرتب به فضا بفرستد.


  
مديرعامل اسپيس ايکس ادامه داد: «البته نبايد اشتباهات زيادي داشته باشيم. کارهايي بايد صورت بگيرد، ولي با سرعت پيشرفت مي‌کنيم. بايد مطمئن شويم که نوآوري با سرعت بيشتري جلو مي‌رود و بعد مي‌توانيم ظرف چند سال راکت را آماده کنيم.»

اسپيس ايکس از ماه مارس ۲۰۲۰ تاکنون چهار بار نمونه‌هاي اوليه استارشيپ را در ارتفاع بالا به پرواز درآورده و به‌رغم اينکه هر چهار راکت آن‌ها در بخش عمده ماموريت عملکرد درستي داشتند، در هنگام فرود دچار مشکل شدند. البته راکت مرحله‌ اولي که استارشيپ را از زمين بلند خواهد کرد، «سوپر هوي» نام دارد که فعلا نمونه اوليه آن ساخته شده و هنوز براي پرواز مورد آزمايش قرار نگرفته است.

ماسک اذعان داشت که زمان‌بندي او خوش‌بينانه است و نبايد با ديد قطعيت به آن نگاه کرد. ولي موفقيت مجدد اسپيس ايکس در ارسال فضانوردان به ايستگاه فضايي باعث مي‌شود اميد بيشتري به پروژه‌هاي اين شرکت داشته باشيم. اسپيس ايکس اکنون در کمتر از ۱۲ ماه سه فضاپيماي سرنشين‌دار را به مدار زمين ارسال کرده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar