فارس/تمامي خودروها و وسايل برقي به استفاده از سيستم هاي خنک کننده نياز دارند که بسيار سنگين و گران هستند. اما استفاده از يک آلياژ جديد منيزيم وزن اين سيستم ها را تا يک سوم کاهش مي دهد.

 به نقل از نيواطلس، سيستم هاي خنک کننده خودرو معمولا از جنس آهن، فولاد يا آلومينيوم هستند و وزن زيادي دارند. دانشمندان با استفاده از چند نوع آلياژ منيزيم موفق شده اند تا يک سوم از وزن سيستم هاي مذکور بکاهند.

اين سيستم جديد خنک کننده با همکاري شرکت ال جي و دانشگاه ملي علم و فناوري روسيه ساخته شده و با استفاده از آن مي توان رادياتورها و ظرف هاي دفع گرماي جديدي توليد کرد.

پيش از اين هم تلاش شده بود از منيزيم بدين منظور استفاده شود. اما مشکل آن بود که هنگام گرم شدن و قرار گرفتن منيزيم در معرض هوا ، اين فلز مشتعل مي شود. براي حل اين مشکل ترکيباتي از کلسيم و ايتريوم به منيزيم افزوده مي شود که احتمال اشتعال آن را کاهش دهد.

ترکيبات يادشده در مقايسه با برخي ترکيبات ديگر که معمولا به منيزيم افزوده مي شوند، مانند نئوديميم ، لانتانيم و توريم ارزان تر هستند. با افزوده شدن سيليسيم، روي و کلسيم به اين مجموعه رسانايي و مقاومت آن بيشتر مي شود. البته اگر به جاي اين سه ترکيب از روي ، ايتريوم و زيرکونيوم در کنار منيزيم استفاده شود، رسانايي گرمايي کمي پايين تر مي آيد، اما استحکام کلي آلياژ بيشتر مي شود. هنوز براي توليد انبوه اين اختراع جديد برنامه ريزي انجام نشده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar