آنا/ آژانس فضایی روسیه، روسکوسموس، قصد دارد برای ساخت اولین فیلم در خارج از اتمسفر زمین، یک گروه فیلم‌سازی را راهی ایستگاه بین‌المللی فضایی کند. تاکنون حضور یولیا پرسیلد(Yulia Peresild)، بازیگر و کلیم شیپنکو(Klim Shipenko) به عنوان کارگردان در ایستگاه بین‌المللی فضایی در ۵ اکتبر تأیید شده است. قرار است این هنرمندان از پایگاه فضایی بایکونور سوار بر فضاپیمای سایوز ام‌اس-۱۹  به ایستگاه فضایی اعزام شوند.

آژانس فضایی روسیه اعلام کرده است این افراد تست‌های پزشکی را پشت سر گذاشته‌اند و به زودی آموزش‌های لازم را برای پروازهای فضایی آغاز خواهند کرد. روسکوسموس امیدوار است که از طریق این پروژه، امکان دسترسی مردم عادی به فضا مقدور شود.آژانس فضایی روسیه این خبر را روز پنجشنبه ۱۳ مه اعلام کرده است. یولیا پرسیلد و کلیم شیپنکو به ترتیب ۳۶ و ۳۷ ساله هستند و انتظار می رود با حضور در ایستگاه بین‌المللی فضایی نخستین فیلم سینمایی که واقعاً در فضا ساخته شده است را تولید کنند.

روسکوسموس اعلام کرده است این فیلم چالش(Challenge) نام دارد و یک «درام فضایی» است با این وجود در بیانیه آنها اشاره‌ای به تاریخ اکران و یا حضور بقیه بازیگران فیلم نشده است.  دیمیتری روگازین(Dmitry Rogozin)، ریاست آژانس فضایی روسیه از عوامل اصلی اجرای این طرح بلندپروازانه است و علاقه دارد روسیه اولین کشور جهان باشد که در خارج از جو زمین فیلم می‌سازد.

به نظر می رسد این پروژه روسی پیش از تولید فیلم هالیوودی که با بازی و کارگردانی تام کروز(Tom Cruise) و داگ لیمان(Doug Liman) ساخته خواهد شد اکران شود. این دو نفر پیش‌تر قصد خود را برای تولید یک فیلم سینمایی در ایستگاه فضایی بین‌المللی اعلام کرده بودند.

برخلاف فیلم روسی که کمابیش دیدگاه میهن‌پرستانه دارد، فیلم هالیوودی اهدافی تجاری را دنبال می کند. گفته شده است فیلم آمریکایی ۲۰۰ میلیون دلار هزینه خواهد داشت و دستمزد تام کروز بین ۳۰ تا ۶۰ میلیون دلار خواهد بود. همچنین برخلاف فیلم روسی، هنوز تاریخ سفر تام کروز به فضا و دست‌اندرکاران احتمالی وی مشخص نیست.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar