مجله ایلیاد/ به‌نظر می‌رسد که هیچ بخشی از بدن انسان در مقابل کروناویروس جدید ایمن نیست. این ویروس می‌تواند باعث آسیب به ریه، قلب، مغز و سیستم گوارش شود. به تازگی این احتمال مطرح شده که شاید این ویروس بتواند بر روی آلت تناسلی مردان نیز تاثیر منفی داشته باشد.
دانشمندان دانشگاه میلر میامی در یک مطالعه‌ی کوچک دریافته‌اند که ویروس جدید کرونا را می‌توان در آلت جنسی برخی از افرادی که به کووید۱۹ مبتلا شده‌اند، پیدا کرد. آن‌ها معتقدند که این موضوع می‌تواند بر روی توانایی نعوظ فرد اثر منفی داشته باشد. نتایج این مطالعه در مجله‌ی World Journal of Men's Health منتشر شده است.

محققین از ۴ فرد مبتلا به اختلال نعوظ که وضعیت بغرنجی داشته‌اند و برای جراحی اقدام کرده بودند، نمونه‌ی بافت آلت برداشتند. دو نفر از این افراد سابقه‌ی درگیری با کووید۱۹ داشته‌اند؛ یکی از آن‌ها بیماری خفیفی با کروناویروس گرفته بود، ولی فرد دیگر در بیمارستان بستری شده بود. هر دوی این افراد اذعان داشته‌اند که قبل از ابتلا به کووید۱۹ هیچ مشکلی در نعوظ نداشته‌اند.

محققین توانسته‌اند ویروس کرونا را در بافت آلت افراد بهبود یافته از کووید۱۹ کشف کنند، در حالی که در آلت دو فرد دیگر اثری از این ویروس وجود نداشته است. جالب توجه است که این افراد شش ماه قبل از انجام آزمایشات، مبتلا به کووید۱۹ شده بودند و به همین خاطر اختلال در نعوظ را شاید بتوان از اثرات بلند مدت این بیماری دانست.

شاید عجیب به نظر برسد که کروناویروس بتواند در قابلیت نعوظ اثر داشته باشد، ولی این موضوع اصلاً عجیب نیست، زیرا نعوظ آلت تناسلی مردانه با رگ‌های خونی ارتباط دارد و تاثیر ویروس کرونا بر روی رگ‌های خونی نیز کاملاً شناخته شده است. به این ترتیب، محققین حدس زده‌اند که احتمالاً ویروس کرونا باعث آسیب به رگ‌های خونی وسط آلت شده است و آن‌ها را از کار انداخته است. ساز و کار نعوظ به این صورت است که خون توسط رگ‌های خونی وارد بافت اسفنجی قابل نعوظ آلت که در مرکز آن قرار دارد می‌شود و مانند باد شدن یک بادکنک باعث تغییر اندازه‌ی آلت می‌شود.

بررسی‌های محققین نشان داده است که رگ‌های خونی مسئول نعوظ در بیمارانی که دچار کووید۱۹ شده بودند آسیب دیده هستند، ولی دو فرد دیگر این آسیب را در رگ های خونی آلت خود نداشته‌اند.
باید در نظر داشت که این مطالعه بر روی افراد خیلی کمی انجام شده است و نتایج آن‌را باید با احتیاط بالا در نظر گرفت. به این معنی که ابتلا به کووید۱۹ الزاماً باعث آسیب رسیدن به آلت جنسی مردانه نمی‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar