آخرین خبر/ کهکشان مارپیچی زیبا و باشکوه ام۱۰۴ که از چشم ما تقریبا از لبه دیده می‌شود، به داشتن حلقه‌ای پهناور از رگه‌های تیره‌ی غبار شناخته شده است.
این حلقه‌ی غبار کیهانی در برابر درخشش توده‌ی بزرگ و برآمده‌ی ستارگان مرکز ام۱۰۴ به حالت سایه‌نما و تیره دیده می‌شود و باعث شده این کهکشان چهره‌ای همچون یک کلاه لبه‌دار پیدا کند، چهره‌ای که نام رایج‌ترِ این کهکشان را به آن داده است: کهکشان سُمبررو یا کلاه مکزیکی.
تصویر باکیفیتی که اینجا از این کهکشان پرآوازه می‌بینید از همگذاری داده‌های تلسکوپ‌های زمینی و پردازش آنها پدید آمده. دستاورد این پردازش، آشکارازی جزییاتی‌ست که اغلب در پرتوی خیره‌کننده و فراگیرِ کوژِ درخشان مرکز ام۱۰۴ پنهان می‌مانند و دیده نمی‌شوند.
کهکشان کلاه مکزیکی که با نام ان‌جی‌سی ۴۵۹۴ هم شناخته می‌شود در سرتاسر طیف الکترومغناطیسی دیده می‌شود و میزبان یک ابرسیاهچاله (سیاهچاله‌ی کلان‌جرم) است که در دلش لانه کرده.
پهنای این کهکشان ۵۰ هزار سال نوری است و با فاصله‌ی ۲۸ میلیون سال نوری از زمین، یکی از بزرگ‌ترین کهکشان‌های لبه‌ی جنوبی خوشه‌ی کهکشانی دوشیزه به شمار می‌آید.
گفتنی‌ست ستارگان رنگین و درخشانی که با تیزی‌های پراش در این چشم‌انداز دیده می‌شوند همگی در پیش‌زمینه جای داشته و از آنِ کهکشان خودمانند.


کهکشان کلاه مکزیکی در سرتاسر طیف الکترومغناطیسی دیده می‌شود: آبی، پرتو ایکس از تلسکوپ چاندرا- سبز، دیدنی (مریی) از تلسکوپ هابل- نارنجی، فرورخ از تلسکوپ اسپیتزر

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar