بیگ بنگ/خورشید مصنوعی چین برای مدت ۲۰ ثانیه موفق به حفظ دمای ۱۶۰ میلیون درجه سانتیگراد شد. این دما تقریبا 10 برابر داغ‌تر از هسته خورشید است.

سال گذشته نیز چین دمای ۱۰۰ میلیون درجه سانتیگراد را در مدت ۲۰ ثانیه حفظ کرده بود. این آزمایش به این معنی است که دانشمندان چینی موفق شدند درجه حرارت بسیار زیاد را به میزان پنج برابر بیشتر از آزمایشات قبلی حفظ کنند.


برای اینکه بتوان همجوشی هسته‌ای، مشابه آنچه در خورشید رخ می‌دهد، را روی زمین شبیه‌سازی کرد ایزوتوپ‌های هیدروژن درون دستگاه توکامک یا خورشید مصنوعی قرار می‌گیرند تا در شرایط پلاسما، یون‌ها و الکترون‌ها از هم جدا شوند و یون‌ها در دمای بالا نگهداری شوند. در جریان همجوشی، هیچ گاز گلخانه‌ای منتشر نمی‌شود و بدون آلوده‌سازی محیط زیست می‌توان به انرژی پاک و قابل دسترس دست یافت.

 در یک توکامک، سیم‌های میدان مغناطیسی، ذرات پلاسما را به دام می‌اندازند تا شرایط لازم برای همجوشی مهیا شود. در واقع درجه حرارت پلاسما به حدی بالاست که هیچ ماده جامدی نمی‌تواند آن را تحمل کند، در نتیجه دانشمندان از میدان‌های مغناطیسی برای توان کنترل قدرت همجوشی استفاده می‌کنند.
 منبع: sciencealert.com

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar