مهر/ به نقل از معاونت علمي و فناوري، استحصال آب باران از سطوح آبگير براي توليد آب ديونيزه يکي از اولويت‌هايي است که در معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري و توسط دانشگاه تربيت مدرس عملياتي مي‌شود.

حجم قابل توجهي از بارش باران در بخش شمال کشور اتفاق مي‌افتد. باران در اين مناطق به دليل داشتن هواي پاک، از کيفيت بسيار خوبي برخوردار است. با اين‌حال متاسفانه اين منابع طبيعي آب شيرين در نهايت از طريق روان‌آب‌ها و شيرواني‌هاي ساختمان‌ها وارد دريا شده و تبديل به آب لب شور مي‌شود.

اين موضوع کارگروه تخصصي توسعه فناوري‌هاي آب، خشکسالي، فرسايش و محيط زيست معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري را به تکاپوي اجراي طرحي براي استحصال آب باران از سطوح آبگير براي توليد آب ديونيزه انداخت.

طرح استحصال آب باران از سطوح آبگير براي توليد آب ديونيزه با هدف «استفاده بهينه از آب باران»، «کاهش هزينه‌هاي صرف شده براي توليد آب ديونيزه»، «کاهش قيمت نهايي محصول» و کم کردن هدر رفت آب شهري» اجرايي شده است تا با جمع‌آوري آب باران از سطوح باران‌گير و تصفيه آن به کمک فيلترهاي مختلف، محصولاتي توليد شود که نقشي موثر در بهينه‌سازي مصرف آب و انرژي داشته باشند.

از طرف ديگر با ساخت پکيج‌هاي توليد آب ديونيزه براي استفاده آن در آزمايشگاه‌ها و مراکز مرتبط شرايطي فراهم مي شود که بخش صنعتي و آزمايشگاهي بتوانند به صورت خودکفا آب مورد نياز خود را با کيفيت بالا و هزينه کم توليد کنند.

مرحله به مرحله تا استحصال آب سالم

در اين طرح ابتدا آب باران جاري شده از سطوح باران‌گير با نصب ناودان‌ها و تاسيسات مربوطه در داخل مخازن پلي‌اتيلني ذخيره‌سازي مي‌شود، سپس ذرات معلق موجود در آن با استفاده از فيلتر شني و پلي‌پروپيلني حذف مي‌شود.

در مرحله بعدي با استفاده از لامپ فرابنفش گندزدايي شده و در مرحله آخر با استفاده از فيلتر پلي‌پروپيلني 5 ميکرون، فيلتر پلي‌پروپيلني 1 ميکرون، فيلترهاي کربني و فيلترهاي رزيني هدايت الکتريکي به کمتر 1 ميکروزيمنس رسانده مي‌شود. در نهايت آب ديونيزه در بسته‌بندي‌هاي استاندارد در اختيار مشتريان قرار خواهد گرفت.

اين طرح مزايايي چون «استفاده و بهره‌برداري از منابع آب ارزان و پاک و کاهش قابل ملاحظه مصرف انرژي»، «توليد آب ديونيزه با کيفيت بالاتر و قيمت ارزان‌تر نسبت به محصولات مشابه در بازار» و «انجام عمل تصفيه و توليد آب ديونيزه بدون هدر رفت آب، راه‌اندازي خط توليد آب ديونيزه با کيفيت بسيار بالاتر از نمونه ها ي موجود در بازار با استفاده از پکيج تصفيه آب باران طراحي شده» دارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar