ايسنا/ ناسا دو گروه پژوهشي را به عنوان برندگان اول و دوم چالش خود براي ارائه و مهندسي بافت‌هاي زنده معرفي کرد.
 به نقل از اسپيس، دانشمندان توانسته‌اند بافت پرورش يافته کبد را به مدت ۳۰ روز با موفقيت در آزمايشگاه زنده نگه دارند. اين کار به عنوان بخشي از چالش ناسا موسوم به "Vascular Tissue Challenge" صورت گرفته است.

ناسا در سال ۲۰۱۶، رقابتي را آغاز کرد تا گروه‌هاي پژوهشي را پيدا کند که مي‌توانند بافت‌هاي اندام انسان را به صورت درون‌کشتگاهي، به منظور پيشرفت پژوهش‌ و کارآيي پزشکي ارائه دهند. اکنون اين آژانس فضايي، دو برنده را در اين چالش معرفي کرده است.

اين دو گروه پژوهشي که از "موسسه ويک فارست" (Wake Forest Institute) آمريکا هستند، موفق شدند جايگاه‌هاي اول و دوم اين رقابت را با دو رويکرد متفاوت براي ابداع بافت کبد انسان در آزمايشگاه به دست بياورند.


"جيم رويتر" (Jim Reuter)، از مديران بخش فناوري فضايي ناسا گفت: نمي‌توانم بگويم که اين موفقيت چقدر چشمگير است. هنگامي که ناسا اين چالش را در سال ۲۰۱۶ آغاز کرد، ما مطمئن نبوديم که برنده‌اي وجود داشته باشد. اگر روزي در مورد نخستين پيوند عضو بشنويم و تصور کنيم که ممکن است ناسا نقشي در تحقق آن داشته باشد، شاهد يک مورد استثنايي خواهيم بود.

هر دو گروه برنده، از فناوري چاپ سه‌بعدي براي ابداع بافت خود استفاده کردند. براساس قوانين اين چالش، گروه‌ها بايد بافت ابداع شده را به مدت ۳۰ روز زنده نگه مي‌داشتند اما براي مهندسي بافت و زنده نگه داشتن آن بايد مواد مغذي و اکسيژن را به آن انتقال مي‌دادند و ضايعات را خارج مي‌کردند. اين فرآيند در بافت‌هاي زنده، توسط رگ‌هاي خوني صورت مي‌گيرد اما انجام دادن آن به صورت مصنوعي، کار دشواري است.

هر دو گروه با استفاده از مواد گوناگون و طرح‌هاي متفاوت چاپ سه‌بعدي، چارچوب‌هاي ژل‌مانندي براي بافت خود ابداع کردند که کانال‌هايي را براي عبور اکسيژن و مواد مغذي در بر داشت. پژوهشگران توانستند جريان يافتن مواد مغذي را به واسطه رگ‌هاي خوني مصنوعي بدون نشت کردن برقرار کنند.

نخستين گروهي که توانست آزمايش خود را با بافت مهندسي شده و براساس قوانين چالش تکميل کند، گروه موسوم به "وينستون" (Winston) است که يک جايزه ۳۰۰ هزار دلاري دريافت خواهد کرد و اين فرصت را نيز خواهد داشت تا پژوهش‌هاي بيشتري را بيرون از "ايستگاه فضايي بين‌المللي" (ISS) انجام دهد.

گروهي که در جايگاه دوم قرار گرفته است،گروه "WFIRM" نام دارد و يک جايزه ۱۰۰ هزار دلاري را دريافت خواهد کرد.


اين چالش هنوز پايان نيافته است. در حالي که دو برنده کنوني با جوايز خود به خانه مي‌روند، دو گروه ديگر به رقابت براي جايگاه سوم مي‌پردازند که جايزه آن نيز ۱۰۰ هزار دلار است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar