ديجياتو/محققان کاليفرنيايي با بررسي وضعيت سلامت داوطلبان ۱۸۶ کشور در يک آزمايش اعلام کرده‌اند که کمبود ويتامين D و قرارگيري کم در معرض نور UVB مي‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را در افراد بالاي ۴۵ سال افزايش دهد.
مطالعه جديد انجام شده توسط محققان دانشگاه کاليفرنيا سن ديگو از ارتباط احتمالي بين کمبود ويتامين D و افزايش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ خبر مي‌دهد. محققان طي سال‌هاي اخير تحقيقات گسترده‌اي در زمينه ارتباط بين کمبود ويتامين D و ابتلا به سرطان روده انجام داده‌اند. در حالي که برخي از اين مطالعات چنين ارتباطي را زير سوال مي‌برند، شواهدي نيز مبني بر وجود اين ارتباط گزارش شده است.

در مطالعه جديد، محققان با نگاهي گسترده، ميزان قرارگيري افراد مختلفي از ۱۸۶ کشور جهان در معرض نور UVB را مورد بررسي قرار داده و فاکتورهاي ديگري همچون رنگدانه‌سازي پوست، استعمال دخانيات و حتي مواردي مانند سن افراد را نيز که مي‌توانند در نتايج تحقيق خدشه وارد کنند، مورد توجه قرار دادند.نتايج اوليه تحقيق نشان مي‌دهد کمبود ويتامين D در افرادي با سن بالاي ۴۵ سال که در اين تحقيق مورد بررسي قرار گرفته‌اند، ارتباط معناداري با ابتلاي آنها به سرطان روده دارد.

«رافائل کوومو»، يکي از محققان اين پژوهش توضيح مي‌دهد:

«شواهد اوليه نشان مي‌دهد تفاوت در ميزان قرارگيري در معرض نور UVB براي افراد با سن بالاتر از ۴۵ سال مي‌تواند با خطر ابتلا به سرطان روده در آن‌ها ارتباط داشته باشد.»
اگرچه نتايج پژوهش اخير مقدماتي هستند و به تحقيقات بيشتري نياز است، اما افراد مسن مي‌توانند براي جلوگيري از کمبود ويتامين D، به استفاده از آن ادامه دهند و يکي از فوايد چنين کاري مي‌تواند کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ باشد.

در سال ۲۰۱۳ نيز محققان در پژوهش ديگري ارتباط بين قرارگيري در معرض نور UVB و خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را بررسي کرده بودند. نتايج آزمايش جديد با يافته‌هاي قبلي مطابقت دارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar