ديجياتو/ شرکت CDC گروپ انگليس با همکاري شرکت ساخت و ساز بين‌المللي LafargeHolcim از فناوري جديد خود براي ساخت اولين مدرسه چاپ سه بعدي در کشور مالاوي در آفريقا استفاده کردند.
۱۴Trees اقدامي مشترک از سوي CDC Group انگليس و شرکت LafargeHolcim است که مي‌خواهد به حل مشکل کمبود خانه در آفريقا کمک کند. اين گروه براي ساخت ديوار سازه‌هاي خود از يک اکسترودر بزرگ کمک مي‌گيرد و بعد کارگران ماهر مواردي مثل پنجره‌ها، درها و سقف را به آن اضافه مي‌کنند.

يونيسف مي‌گويد مالاوي علاوه بر کمبود خانه با کمبود شديد مدرسه روبروست و تخمين زده شده که احداث ۳۶ هزار کلاس درس در اين کشور حدود ۷۰ سال طول بکشد. ولي ۱۴Trees باور دارد که مي‌تواند اين شکاف را با کمک چاپ سه‌بعدي در حدود ۱۰ سال پر کند.


اولين مدرسه ۱۴Trees در منطقه «سليما» ساخته شده و چاپ ديوارهاي آن ۱۸ ساعت زمان برده است. اين ديوارها بعدا به روستايي در منطقه «يامبي» منتقل و تکميل شده‌اند. اين مدرسه از ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) شروع به کار کرده و حالا ميزبان دانش‌آموزان است.  
«جوليانا چيکانديلا»، يکي از مشاوران تحصيلي مالاوي مي‌گويد: «ما قبلا در منطقه يامبي ۱۲ مدرسه داشتيم، ولي حالا با اين مدرسه چاپ سه‌بعدي ۱۳ مدرسه داريم. به منظور افزايش منابع تحصيلي براي کودکان به حداقل چهار مدرسه ابتدايي ديگر در منطقه يامبي نياز داريم، ولي در مجموع چيزي حدود ۵۰ مدرسه براي همه ساکنان اين منطقه لازم است. از کيفيت ساخت اين ساختمان شگفت‌زده شدم. دوام و طراحي آن فضا و امکاناتي را در اختيار دانش‌آموزان قرار مي‌دهد که پيش‌تر وجود نداشت. حالا آموزش و يادگيري مي‌تواند درون و بيرون کلاس انجام شود.»

گروه CDC مدعي است که با اين روش مي‌تواند بسيار بهينه‌تر ساخت و ساز کند و رد پاي زيست‌محيطي خود را ۵۰ درصد کاهش دهد. ۱۴Trees اواخر پارسال فعاليت در آفريقا را شروع کرد و اخيرا نخستين خانه مقرون به صرفه خود را هم ظرف ۱۲ ساعت در اين منطقه چاپ کرده است.

با ساخت اولين مدرسه چاپ سه‌بعدي در مالاوي، ۱۴Trees حالا به دنبال انجام پروژه‌هاي مشابه در کنيا و زيمباوه خواهد رفت. يک مدرسه چاپ سه‌بعدي هم براي ماداگاسکار در نظر گرفته شده که احداث آن از دنباله سال آغاز مي‌شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar