نماد آخرین خبر

عصاره ای از پرده آمنیون جنین برای درمان زخمهای مزمن تولید شد

منبع
مهر
بروزرسانی
عصاره ای از پرده آمنیون جنین برای درمان زخمهای مزمن تولید شد

مهر/محققان کشور موفق به توليد عصاره اي از پرده آمنيون جنين شدند تا بتوان به واسطه آن بهبود زخم هاي مزمن ديابتي را بدون جا گذاشتن اسکار يا رد زخم درمان کرد.

دکتر مرضيه ابراهيمي عضو هيات علمي پژوهشگاه رويان و مجري طرح «توليد عصاره آمنيون براي درمان زخم پاي ديابتي» در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اينکه در دوره جنيني پرده آمنيوتيک جنين را در بر مي‌گيرد، اظهار داشت: سلول‌هاي تشکيل دهنده اين غشا زيستي، ترکيباتي را ترشح مي‌کنند که باعث التيام زخم در کوتاه‌ترين زمان ممکن مي‌شود.

ابراهيمي گفت: از ۱۰۰ سال قبل پرده آمنيون به عنوان يک پانسمان زيستي براي التيام زخم‌هاي وسيع همچون سوختگي‌ها استفاده مي‌شود. با اين وجود استفاده از آن بطور عمومي با مشکلاتي مواجه است.

وي ادامه داد: بر اين اساس طي چندين سال تحقيقات علمي، عصاره آمنيون را از اين غشا زيستي توليد کرديم. ابتدا آن را براي التيام زخم‌هاي قرنيه مورد استفاده قرار داديم که نتيجه بخش بود.

عضو هيات علمي پژوهشگاه رويان عنوان کرد: اين عصاره در ترميم زخم منجر به بهبود زخم بدون برجاي گذاشتن اسکار يا به اصطلاح رد زخم مي‌شود.

ابراهيمي افزود: در فاز يک کارآزمايي باليني اين پروژه، تعدادي بيمار مبتلا به زخم پاي ديابتي درجه دو را انتخاب و اقدام به درمان آن‌ها با عصاره آمنيون کرديم و نتايج جالب توجهي به دست آمد. در حقيقت استفاده از اين قطره بي خطر بود و همچنين باعث ترميم زخم‌هايي شد که براي ماه‌ها هيچ درمان يا پانسماني باعث بهبودي آنها نشده بود.

عضو هيات علمي پژوهشگاه رويان گفت: با وجود اينکه اين پرده جنيني را به عصاره تبديل کرديم همان خاصيت درمان کنندگي زخم‌ها را داشت و مي‌تواند يک زخم پاي ديابتي را طي يک هفته تا ۱۰ روز بهبود ببخشد.

وي با بيان اينکه اکنون اين محصول براي توليد انبوه نياز به سرمايه گذار دارد، گفت اميد داريم که با حمايت درست، بتوانيم اين محصول را پس از اخذ مجوزهاي لازم در دسترس عموم قرار دهيم.

وي تاکيد کرد: به دليل اثبات تاثير پرده امنيون جنين در زخم‌ها، مي‌توان اين عصاره را به صورت انبوه و به صورت وسيع به توليد رساند.

به گزارش مهر، اين طرح توسط دکتر مرضيه ابراهيمي، دکتر مهين جمشيدي ماکياني، محمد عظيمي الموتي و همکارانشان در پژوهشگاه رويان و دانشگاه علوم پزشکي ايران، انجام گرفت.

نتايج اين پژوهش که در مجله علمي پژوهشي ديابت و متابوليسم ايران به چاپ رسيده است، نشان داد، چهار هفته پس از آغاز درمان، زخم‌ها با توجه به مساحتشان، ۹۲ تا ۹۸ درصد و پس از گذشت شش هفته از آغاز درمان تمام زخم‌ها به طور کامل التيام يافتند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar