نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
علم و تکنولوژی

توالتی در کره‌جنوبی فضولات را به انرژی و ارز دیجیتال تبدیل می‌کند!

منبع
زوميت
بروزرسانی
توالتی در کره‌جنوبی فضولات را به انرژی و ارز دیجیتال تبدیل می‌کند!

زوميت/ دانشمندي در کره‌جنوبي توالتي سازگار با محيط‌زيست ساخته است که فضولات را به سوخت تبديل مي‌کند و به کاربران آن نوعي ارز ديجيتال اختصاصي هديه مي‌دهد.
استفاده از توالتي در دانشگاهي در کره‌جنوبي مي‌تواند پول قهوه يا موز را پرداخت کند. چو جائه وان، استاد مهندسي محيط‌زيست در مؤسسه ملي علم و فناوري اولسان، توالت سازگار با محيط‌زيستي را طراحي کرده که به آزمايشگاهي متصل است که از مدفوع براي توليد بيوگاز و کود استفاده مي‌کند.

توالت BeeVi که از واژه‌هاي زنبور (Bee) و چشم‌انداز (vision) گرفته شده است، از پمپ خلأ براي ارسال مدفوع به مخزني زيرزميني استفاده مي‌کند و باعث کاهش مصرف آب مي‌شود. در آنجا، ميکروارگانيسم‌ها فضولات را به متان مي‌شکنند که به منبعي از انرژي براي ساختمان تبديل مي‌شود.

افرادي که از توالت مذکور استفاده مي‌کنند، ارزي اختصاصي به نام Ggool هديه مي‌گيرند که به زبان کره‌اي به‌معناي «عسل» است. دانشجويان به‌ازاي مشارکت در پروژه توالت، روزانه دَه Ggool دريافت مي‌کنند و اين پول مي‌تواند به کتاب يا فنجان قهوه در يکي از کافه‌هاي دانشگاه تبديل شود.


چند سال پيش، چو مقاله‌اي منتشر کرد که در آن، شرح مي‌داد وي چگونه توانسته بود از کمپوست و سوخت توليد‌شده نسخه قديمي‌تري از BeeVi براي کشت و پختن جوانه‌هاي جو استفاده کند.
چو در مصاحبه با رويتر توضيح داد هر فرد متوسط در روز حدود ۵۰۰ گرم مدفوع دفع مي‌کند و براساس آزمايش‌هاي گذشته BeeVi، اين ضايعات مي‌تواند به ۵۰ ليتر گاز متان تبديل شود که مي‌تواند نيم کيلووات‌ساعت برق توليد کند. اين ميزان به‌اندازه‌اي است که ماشين ظرف‌شويي در حالت صرفه‌جويي در مصرف انرژي يک دور ظرف بشويد.

ظاهرا استفاده از شت‌کوين‌ها براي مشارکت دانشجويان دراين پروژه نتيجه‌بخش بوده است. يکي از دانشجويان تحصيلات تکميلي مؤسسه به رويترز گفت قبلا فقط به اين فکر مي‌کرد که مدفوع کثيف است؛ اما اکنون مي‌داند گنجينه‌اي باارزش است. دانشجويان مي‌توانند از اين ارز براي خريد کالاها در دانشکده از قهوه تازه‌دم گرفته تا رشته فوري و ميوه و کتاب استفاده کنند. آن‌ها مي‌توانند محصولات مدنظر خود را از فروشگاهي در دانشگاه انتخاب و هزينه‌ي آن را با اسکن کد QR با Ggool پرداخت کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره