نماد آخرین خبر

اختراعی شگفت انگیز که بیماری را از روی عرق تشخیص می‌دهد

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
اختراعی شگفت انگیز که بیماری را از روی عرق تشخیص می‌دهد

باشگاه خبرنگاران/ به نقل از اسکاي نيوز، پروفسور کيونگا کوون و همکارانش در موسسه پيشرفته علم و فناوري کره جنوبي، دستگاه پوشيدني جديدي را ابداع کرده اند که مي‌تواند عرق انسان را تجزيه و تحليل، علائم حياتي را کنترل و بيماري‌هايي مانند ديابت را پيش بيني کند.

براي نظارت بر ميزان ترشح عرق، اين محققان "واحد حسگر جريان حرارتي" را ايجاد کردند؛ به گونه‌اي که يک کانال "ميکروسيال" پيشرفته طراحي کردند تا بتواند عرق جمع شده را از طريق يک کانال باريک عبور دهد، در حالي که منبع حرارتي روي سطح خارجي دستگاه براي ايجاد تبادل گرما بين عرق است و اين کانال داغ قرار داده شد.

در نتيجه، محققان قادر به ايجاد يک پچ الکترونيکي بي سيم هستند که مي‌تواند اختلاف دما را در يک مکان خاص بر روي بدن انسان اندازه گيري کند و آن را به يک سيگنال ديجيتال تبديل کند تا ميزان انتشار عرق را در زمان واقعي اندازه گيري کند.

اين پچ چسبي ميزان تعريق را به طور دقيق در محدوده ۰-۵ ميکروليتر در دقيقه اندازه گيري مي‌کند که دقت آن از نظر فيزيولوژيکي مهم است.

اين سنسور مي‌تواند جريان عرق را مستقيماً اندازه‌گيري، سپس از اطلاعات جمع آوري شده براي تعيين ميزان از دست دادن عرق کل استفاده کند.

اين دستگاه از سيستم‌هاي پيشرفته ميکروسيالي، همراه با معرف‌هاي شيميايي رنگي براي جمع آوري اندازه گيري pH و تعيين غلظت کلريد، کراتينين و گلوکز در عرق کاربر بهره مي‌برد.

در مورد اهميت شاخص‌هاي کنترل شده توسط دستگاه، کوون مي‌گويد که مي‌توان از آن‌ها در تشخيص بيماري‌هاي مختلف مربوط به تعريق مانند فيبروز کيستيک، ديابت، اختلال عملکرد کليه و آلکالوز تنفسي استفاده کرد.

او افزود: استفاده از اين دستگاه آسان است، زيرا پچ چسبي به راحتي به پوست متصل مي‌شود، و شامل يک سنسور اضافي است که تغييرات دماي پوست را تشخيص مي‌دهد. با استفاده از برنامه تلفن هوشمند، کاربر مي‌تواند داده‌هاي اندازه گيري شده را بررسي کند.

کوان نتيجه گيري کرد: اين وصله مي‌تواند به طور گسترده‌اي براي استراتژي‌هاي مرطوب سازي شخصي، تشخيص علائم کم آبي و اهداف مختلف بهداشتي مورد استفاده قرار گيرد. همچنين مي‌تواند در سيستم انتقال دارو به طور منظم مانند اندازه گيري جريان خون در رگ‌هاي خوني نزديک سطح پوست، يا اندازه گيري جريان خون در رگ‌هاي خوني مورد استفاده قرار گيرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar