ايسنا/ يک پل بتني چاپ سه‌بعدي که نخستين نمونه در نوع خود به شمار مي‌رود، در ونيز به نمايش درآمد.

 به نقل از نيواطلس، يک پل بتني چاپ سه‌بعدي که نخستين نمونه در نوع خود به شمار مي‌رود، در شهر ونيز ايتاليا رونمايي شد. اين پل، نمايشي از يک روش جديد چاپ سه‌بعدي است و سازه‌اي را به وجود مي‌آورد که بدون نياز به ملات يا فولاد تقويت مي‌شود.

اين پل، با استفاده از بلوک‌هاي بتني چاپ سه‌بعدي و نوع جديدي از جوهر بتن ساخته شده است که شرکت موسوم به "Holcim" آن را توليد مي‌کند.

"فيليپ بلاک"(Philippe Block)، پژوهشگر "موسسه فناوري فدرال زوريخ"(ETH Zurich) گفت: اين روش دقيق چاپ سه‌بعدي بتن به ما امکان مي‌دهد تا اصول سنتي ساخت را با ساخت ديجيتالي بتن ترکيب کنيم و تنها هنگامي که از نظر ساختاري لازم است، از مواد استفاده کنيم تا کار بدون توليد زباله صورت بگيرد.

"شاجاي بوشان"(Shajay Bhooshan)، از پژوهشگران گروه "Zaha Hadid Architects" گفت: اين پروژه، تلفيقي از روش‌هاي معماري باستاني و طراحي محاسباتي جديد به شمار مي‌رود. کل ساختار که "Striatus" ناميده مي‌شود، به واسطه فشرده‌سازي و بدون استفاده از هيچ تقويت‌کننده‌اي کنار هم قرار گرفته است.

وي افزود: Striatus، احياگر روش‌هاي اجداد ما در گذشته است و منطق ساختاري دهه ۱۶۰۰ را به واسطه محاسبات ديجيتال، مهندسي و فناوري‌هاي ساخت رباتيک به آينده مي‌برد.

اين سازه را مي‌توان به سادگي جمع‌آوري و در مکان متفاوتي سر هم کرد اما در حال حاضر قرار است تا نوامبر ۲۰۲۱ در ونيز بماند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar