ديجياتو/محققان با مطالعاتي که اخيرا انجام دادند، توانستند ابزاري پوشيدني بسازند که به فرد خطر سکته و يا حمله قلبي را اطلاع مي‌دهد. اين برچسب با فرستادن پالس‌هاي فراصوت به بدن فرد کار مي‌کند. هر چه فرد سريع‌تر از خطر حمله و يا سکته قلبي خبردار شود، بهتر است.

اين برچسب بر اساس دستگاهي ساخته شده که قبلا نيز توليد شده بود. اين ابزار به گردن يا سينه بيمار مي‌چسبد و شامل شبکه مربعي ۱۲ در ۱۲ ترانسفورماتور فراصوتي در ابعاد ميلي‌متري است که درون يک لايه نازک منعطف قرار دارد. اين چسب در حال حاضر با سيم به دستگاهي متصل مي‌شود، اما محققان در نظر دارند تا به زودي نسخه بدون سيم آن را نيز توليد کنند.

در يکي از حالت‌هاي اين ابزار، تمامي ترانسفورماتورها مي‌توانند به طور همزمان پالس‌هاي فراصوت توليد کنند. چنين چيزي منجر به توليد يک موج فراصوتي مي‌شود که به طور مستقيم تا ۱۴ سانتي‌متر زير پوست نفوذ مي‌کند.در حالتي ديگر، ترانسفورماتورها پالس‌هايي ناهمزمان توليد مي‌کنند. در اين شرايط نيز به قدري سرعت توليد اين پالس‌ها زياد است که همچنان مي‌توانند موجي منسجم توليد کند. در اين صورت، اين موج مي‌تواند به نواحي مختلفي از بدن فرستاده شود و برخلاف حالت قبلي تنها به يک ناحيه محدود نشود. چنين حالتي مي‌تواند بدون جابجايي، تمام نقاط و اعضاي بدن را اسکن کند.

در هر کدام از اين حالت‌ها، موج فراصوت از بافت بدن رد مي‌شود و به رگ بزرگ بدن مي‌رسد. اين موج درون رگ اکو مي‌شود و درون رگ حرکت مي‌کند و سپس به برچسب بازمي‌گردد. با بررسي فرکانس موج بازگشتي مي‌توان جريان خون، فشار خون و عملکرد قلب فرد را تحت نظر داشت و مي‌توان به کمک آن مشکلات قلبي و عروقي مانند حمله يا سکته قلبي را تشخيص داد.

در آزمايش‌ها مشخص شد که اين برچسب‌ها به اندازه دستگاه‌هاي سونوگرافي قابل اعتماد هستند. براي استفاده از دستگاه‌هاي سونوگرافي حتما بايد در يک درمانگاه با تکنسين مربوطه هماهنگ کنيد، اما اين برچسب‌ها را هر کسي مي‌تواند استفاده کند و محدوديتي ندارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar