ايسنا/ ربات دوپاي "کيسي"(Cassie) که متعلق به دانشگاه ايالتي اورگن است اکنون توانايي جديدي کسب کرده است:‌ دويدن

به نقل از نيواطلس، اين ربات براي نشان دادن توانايي خود مسافتي پنج کيلومتري را براي اولين بار دويد.

سازندگان اين ربات دوپا در سال ۲۰۱۷ از آن رونمايي کردند در آن زمان "کيسي"‌ قادر بود با سرعتي ثابت حرکت کند. اين ربات براساس رباتي به نام آترياس(Atrias) که سازندگان "کيسي" پيش از اين ساخته بودند ايجاد شد با اين تفاوت که پاهاي قابل چرخش به آن اضافه شد و سيستم الکترونيکي آن نيز پوشانده شد تا بتواند در شرايط باراني و برفي در محيط‌هاي خارجي حرکت کند.

از آن زمان تاکنون محققان از يادگيري ماشيني استفاده کردند تا به "کيسي" توانايي‌ جديد دويدن را بياموزند. "کيسي"‌ با استفاده از الگوريتم‌هاي يادگيري عميق و پاهاي شترمرغ مانندش حرکت مي‌کند و حالت عمودي خود را هنگام حرکت حفظ مي‌کند.

يش گودس(Yesh Godse)، يکي از سازندگان اين ربات مي‌گويد: يادگيري عميق روشي قدرتمند است که ربات را قادر به دويدن، پريدن، راه رفتن و بالا رفتن از پله‌ها مي‌کند.

دويدن ويژگي جديدي در دنياي ربات‌ها نيست. ربات شرکت هوندا از سال ۲۰۰۴ تاکنون داراي قابليت دويدن با سرعت ۳.۷ مايل بر ساعت است و ربات‌هاي ديگري نيز با چنين قابليتي وجود دارند اما اين اولين باري است که يک ربات دوپا چنين مسير طولاني را مي‌دود.

"کيسي"‌ پنج کيلومتر از محوطه‌ي دانشگاه اورگن را در ۵۳ دقيقه و ۳ ثانيه دويد. اگرچه اين ربات نتوانست تمام مسير را به طور ثابت بدود و در پي گرم شدن بيش از حد رايانه‌هايش دوبار به زمين خورد و چندين بار طي مسير استراحت کرد.

به گفته‌ي محققان اين اولين باري است که يک ربات دو پا پنج کيلومتر کامل را مي‌دود. البته حرکت اين ربات با راه رفتن آغاز شد و در طي حرکت به کمک نيز احتياج داشت.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar