ايسنا/به گفته‌ي محققان دانشگاه ايالتي ميشيگان، در ايالت متحده آمريکا از هر ۱۰ نوزاد يک نوزاد نارس متولد مي‌شود. آزمايش خون به همراه ويزيت‌هاي مداوم مي‌تواند به پيش‌بيني خطر زايمان زودرس کمک کند.

 به نقل از مديکال اکسپرس، هان هافمن(Hanne Hoffmann) استاديار دپارتمان علوم حيوانات در دانشکده کشاورزي و منابع طبيعي مي‌گويد: زايمان زودرس امري رايج است. مطلع شدن از احتمال رخ دادن زايمان زودرس به پزشک کمک مي‌کند تا مادر را بيشتر تحت نظر بگيرد.

هافمن و همکارانش ۱۵۷ مادر سالم را که هيچ‌ کدام سابقه زايمان زودرس نداشتند مورد بررسي قرار دادند. از اين ۱۵۷ نفر ۵۱ نفر زايمان زودرس را تجربه کردند. محققان داده‌هاي سه‌ماهه دوم بارداري آن‌ها را براي يافتن نشانگرهاي زيستي مرتبط با زايمان زودرس مطالعه کردند.

هافمن مي‌گويد: در کمال تعجب ما دريافتيم که سطح mRNA در ژن‌هاي CRY۲ و ژن ساعت(CLOCK) در زناني که زايمان زودرس داشتند پايين‌تر بود.

اين دو ژن مسئول تنظيم ريتم ‌شبانه‌روزي سلول‌ها هستند.

به گفته‌ي هافمن، ‌هر سلول انسان ريتم ۲۴ ساعته خود را دارد. کاهش ميزان mRNA يا DNA پيامرسان در اين ژن‌ها با افزايش خطر زايمان زودرس مرتبط است و به نظر مي‌رسد اين ژن‌ها اطلاعاتي در مورد زمان شروع زايمان فراهم مي‌کنند.

کاهش سطح mRNA در سه ماهه دوم بارداري رخ داد.

قدم بعدي بررسي اين موضوع است که ژن‌هاي CRY۲ و ساعت از مادر، جنين يا جفت مي‌آيند. محققان همچنين مي‌خواهند سطوح mRNA را در مادران سالم بررسي و با مادراني که زايمان زودرس داشتند مقايسه کنند تا دريابند آيا آزمايش خون مي‌تواند به پيش‌بيني خطر زايمان زودرس کمک کند يا خير.

محققان همچنين مي‌خواهند ساير ژن‌ها مانند ژن PER۳ را بررسي کنند که در کنار دو ژن CRY۲ و ساعت مي‌تواند بر روي ديابت بارداري و پري-اکلامپسيا اثر بگذارد. پري-اکلامپسيا از بيماري‌هايي است که به مرگ و مير مادران باردار منجر مي‌شود و با فشار خون بالا همراه است.

تحقيقات هافمن در مجله‌ي "Biology of Reproduction" منتشر شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar