مهر/مطالعات نشان مي دهد افراد مبتلا به هپاتيت B يا هپاتيت C با احتمال بالا ابتلا به ناباروري روبرو هستند.
  به نقل از هلث سايت، هپاتيت يا هپاتيت ويروسي گروهي از بيماري‌ها هستند که معمولاً کبد را تحت تأثير قرار مي‌دهند. سه نوع مجزا از هپاتيت وجود دارد، يعني هپاتيت A، هپاتيتB و هپاتيتC . هر يک از اين ويروس‌ها علائم متفاوتي را نشان مي‌دهند و روش‌هاي درماني متفاوتي دارند.

در حالي که هپاتيت مي‌تواند به طرق مختلف منتقل شود، اما يکي از شايع‌ترين بيماري‌هاي مقاربتي است. وقتي صحبت از بيماري‌هاي مقاربتي و بيماري‌هاي تأثيرگذار بر باروري مي‌شود، HPV ، HIV، سوزاک و کلاميديا به ذهن مي‌رسد. اما در زمينه تشخيص و درمان ناباروري، توجه ويژه به هپاتيت ويروسي با تأکيد بيشتر بر هپاتيت B و هپاتيت C مهم است.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهاني، بيش از ۳۲۵ ميليون نفر در جهان از عفونت هپاتيت B و هپاتيت C رنج مي‌برند. بسياري از مردم نمي‌دانند که هپاتيت‌هاي B و C يکي از دلايل اصلي ناباروري در زوجين است.

هپاتيت B نوعي عفونت ويروسي کبدي است. علائم آن شامل زردي، تب، خستگي، مشکلات و درد معده، درد مفاصل و مدفوع رنگ روشن است. علائم ممکن است تا ۶ ماه طول بکشد تا خود را نشان دهد و بيش از يک سوم افراد مبتلا هيچ علامتي ندارند. تشخيص اغلب با آزمايش خون انجام مي‌شود. اين هپاتيت معمولاً از طريق رابطه جنسي، استفاده از سوزن مشترک، و از مادر به کودک منتقل مي‌شود.

هپاتيت C يک عفونت کبدي است که مي‌تواند آسيب جدي به کبد وارد کند. علائم ممکن است بين ۲ هفته تا ۶ ماه ظاهر شوند، اما در بسياري از مواقع افراد مبتلا ممکن است متوجه هيچ علائمي نشوند. علائم ممکن است شامل تب، زردي، خستگي، از دست دادن اشتها، تهوع، درد معده، استفراغ، درد مفاصل، مدفوع خاک رسي و ادرار تيره باشد.

هپاتيت C مي‌تواند از طريق رابطه جنسي با افراد آلوده، داشتن شريک جنسي متعدد، استفاده از سوزن و دارو مشترک، به اشتراک گذاشتن وسايل مراقبت شخصي، خالکوبي در شرايط غيربهداشتي و انتقال عفونت از مادر به فرزند منتقل شود.

در زنان مبتلا به هپاتيت B و هپاتيت C، اختلالات قاعدگي عامل اصلي مشکلات باروري است که مي‌تواند به دليل عواملي باشد که از آسيب کبدي ناشي مي‌شود مانند سيروز کبدي. زناني که قبل از يائسگي مبتلا به هپاتيت C مي‌شوند در معرض خطر بالاي نارسايي زودرس تخمدان هستند. اين مسئله ممکن است باروري اين زنان را براي يک عمر تحت تأثير قرار دهد. اين وضعيت همچنين مي‌تواند باعث مرده زايي، سقط جنين و ديابت بارداري شود.

مشخص شده است که بسياري از ويروس‌ها مي‌توانند بر اسپرم تأثير گذاشته و باعث ناباروري مردان شوند. مطالعات نشان داده است که هپاتيت C مي‌تواند باعث افزايش قابل توجه مورفولوژي غيرطبيعي در اسپرم و کاهش تحرک آن شود. با افزايش بار ويروسي هپاتيت C، تعداد اسپرمها نيز به ترتيب کاهش مي‌يابد.

همچنين اثبات شده پروتئين S در هپاتيت B موجب کاهش تحرک اسپرم شده و ميزان لقاح در اسپرم را بيش از نصف کاهش مي‌دهد. برخي از مطالعات نشان مي‌دهد که زوجين، در جايي که شريک مرد مبتلا به هپاتيت B باشد، حتي پس از IVF با خطر باروري پايين روبرو هستند.

واکسيناسيون يک روش مؤثر و کاملاً ايمن براي محافظت از همه در برابر هپاتيت B است. همچنين هپاتيت B اولين واکسن ضدسرطان ناميده مي‌شود زيرا از سرطان کبد ناشي از هپاتيت B جلوگيري مي‌کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar